luumusose!

löysentää

Pojalla jo kakka muuttunut tummaksi ja kiinteäksi kiinteiden aloituksen jälkeen. Eilen sai ensimmäisen kerran luumusosetta noin 1/3 pilttipurkillisen ja tänään kakka oli jälleen sellasta keltaista ja löysää. Löysentääkö luumu tässä mittakaavassa vatsaa vai tarkoittaako tämä ettei luumu lapselle sovi? vatsakipuja ei ole ollut.

1

1620

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemusta on

      Heissan! meillä annetaan pojalle, ikä 8kk, luumusosetta, jos huomaan pojan kakan olevan kovaa,muuten en sitä mielelläni antaisi, koska luumuhan löysentää vatsaa.Johan sitä suositellaan aikuisellekin jos on vatsa kovalla.Tai jos antaisin, niin tosi harvoin. Meillä kyllä poika tykkäsi luumusoseesta tosi paljon, mutta malttia..
      Uskoisin, että löysä kakka johtuu luumusta.Kyllä meilläkin aina joskus kakan väri vaihtelee, riippuu vähän mitä syötetään.Pidä taukoa luumusoseesta ja seuraa mitä tapahtuu.Kyllä kaikki oppii aikanaan kunhan seurailee mitä syöttää ja minkälaista on vauvan kakka.Ja ainahan uusi ruoka tai ruokaaine vaikutta lapseen, ennen kuin lapsen suolisto siihen tottuu.Mutta jos lapsella ei mitään vatsaoireita, niin ei mitään hätää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      179
      1384
    2. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      88
      1214
    3. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      214
      1125
    4. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      68
      952
    5. Mikä on kaivattusi

      Nimi väärinpäin🤔🙃
      Ikävä
      61
      736
    6. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      55
      590
    7. Mikä kaivatussasi

      on niin erityistä?
      Ikävä
      32
      568
    8. Muiden vaikutus

      Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?
      Ikävä
      80
      526
    9. No tavallaan seuraava kohtaaminen on käänteentekevä

      Koska sanon sulle että rakastan sua. On aika. Pösilö.
      Ikävä
      29
      504
    10. Miten J sitten tehdään se?

      Varaanko kumin?
      Ikävä
      45
      497
    Aihe