Olipa kerran

tälläinen kehityskeskustelu

Sattui jo jonkin aikaa sitten. Pomon pikkupomon mielestä olin huono työntekijä. En kuulemma ollut tarpeeksi äänekäs, en tarpeeksi vastuullinen. Epäiltiin pärjäänkö töissäni ollenkaan. Pomo haukkui lyttyyn ja mollasi. Olin vasta valmistunut ja työkokemukseni oli vielä tuossa vaihessa mielestäni riittämätön,kun vertaa niihin toisiin työntekijöihin jotka ovat tehneet samaa duunia kymmeniävuosia, ja hallitsevat työn kiemurat. Mutta silti, olin surkimus. Iski kova vuoden mittainen morkkis.

Seuraavassa kehityskeskustelussa olin jo hieman parempi,omaa persoonaani en kyllä millään tavoin muuttanut, sitten ensimäisen kehityskeskustelun, mutta silti piti kehittää sitä ja tätä.

Ja viimeisimmässä kehityskeskustelussa aloin jo pomon ja pikkupomon mielestä olla paljon parempi.Enkä siltikään ole muuttunut persoonana. Itse olen käymistäni koko kehityskeskusteluista sitämieltä, että vasta muutaman työvuuoden jälkeen minut on vasta otettu työryhmään ja hyväksytty sellaisena kun olen, siksi olen saanut jopa jo kehuja.

Hassua tässä on se että kyseinen kehityskeskustelunpitäjä, ei itse ole edes samassa rakennuksessa töissä, saati itse nähnyt miten hoidan hommani.

Toisten työntekijöiden pikkupomon ennakkoluulot näemmä painavat näissä kehitykeskusteluissa eniten.

Uskon, kun taas uusi työntekijä tulee mukaan kuvioihin, hän kokee saman vuosien piinan ennekuin saa positiivistapalautetta osakseen.

Mielestäni kokemani kehityskeskustelut ovat olleet aivan perseestä, eivätkä parantaneet ammattitaitoani mitenkään.

Joskus keskustelu rakentavassa mielessä pomon pikkupomon kanssa on eduksi ja hyödyksi, mutta käymäni kehityskeskustelut ainakin aluksi olivat laukaista harkinnan työttömyyskassaan siirtymiseen.

Yhteenveto: Säännölliset vuoden/puolenvuoden kirjallisestikäytävät kehityskeskustelut luovat joko lisää tarmoa työskentelyyn, tai vievät mehut lopullisesti.

Kertokaapa omia kokemuksianne.

1

2051

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päivääkään..

      "En kuulemma ollut tarpeeksi äänekäs, en tarpeeksi vastuullinen. Epäiltiin pärjäänkö töissäni ollenkaan. Pomo haukkui lyttyyn ja mollasi." jos työelämä on tuollaista,niin toivon tuollaiselle firmalle hyvin lyhyttä ikää. en päivääkään olisi tuolla töissä. olen yli 40v,ja siis työelämässä,mutta eipä ole tuollaista vittuilua vielä vastaan tullut.(eikä tule) tai, no olihan yksi tapaus,jossa 30v samoja hommia tehnyt cnc-koneistaja oli koneellaan,kun pomo tuli sanomaan,että eikö sitä nyt pikkuisen nopeammin saisi tehtyä. koneen kuski sanoi,että siinä on vittu veivit ala veivata,onko se irtisanomisaika kaks viikkoa. pomo sanoi,että leikillänihän minä. kuski sanoi,että paras pitää turpansa kiinni,jos ei mitään puheellaan tarkoita. kaverin palkka oli noussut seuraavaan tiliin 1.50mk

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      143
      10308
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      73
      9867
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      105
      6859
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      214
      5302
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      173
      5009
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      163
      4182
    7. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      82
      2691
    8. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2651
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      166
      2491
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      59
      2321
    Aihe