Olipa kerran

tälläinen kehityskeskustelu

Sattui jo jonkin aikaa sitten. Pomon pikkupomon mielestä olin huono työntekijä. En kuulemma ollut tarpeeksi äänekäs, en tarpeeksi vastuullinen. Epäiltiin pärjäänkö töissäni ollenkaan. Pomo haukkui lyttyyn ja mollasi. Olin vasta valmistunut ja työkokemukseni oli vielä tuossa vaihessa mielestäni riittämätön,kun vertaa niihin toisiin työntekijöihin jotka ovat tehneet samaa duunia kymmeniävuosia, ja hallitsevat työn kiemurat. Mutta silti, olin surkimus. Iski kova vuoden mittainen morkkis.

Seuraavassa kehityskeskustelussa olin jo hieman parempi,omaa persoonaani en kyllä millään tavoin muuttanut, sitten ensimäisen kehityskeskustelun, mutta silti piti kehittää sitä ja tätä.

Ja viimeisimmässä kehityskeskustelussa aloin jo pomon ja pikkupomon mielestä olla paljon parempi.Enkä siltikään ole muuttunut persoonana. Itse olen käymistäni koko kehityskeskusteluista sitämieltä, että vasta muutaman työvuuoden jälkeen minut on vasta otettu työryhmään ja hyväksytty sellaisena kun olen, siksi olen saanut jopa jo kehuja.

Hassua tässä on se että kyseinen kehityskeskustelunpitäjä, ei itse ole edes samassa rakennuksessa töissä, saati itse nähnyt miten hoidan hommani.

Toisten työntekijöiden pikkupomon ennakkoluulot näemmä painavat näissä kehitykeskusteluissa eniten.

Uskon, kun taas uusi työntekijä tulee mukaan kuvioihin, hän kokee saman vuosien piinan ennekuin saa positiivistapalautetta osakseen.

Mielestäni kokemani kehityskeskustelut ovat olleet aivan perseestä, eivätkä parantaneet ammattitaitoani mitenkään.

Joskus keskustelu rakentavassa mielessä pomon pikkupomon kanssa on eduksi ja hyödyksi, mutta käymäni kehityskeskustelut ainakin aluksi olivat laukaista harkinnan työttömyyskassaan siirtymiseen.

Yhteenveto: Säännölliset vuoden/puolenvuoden kirjallisestikäytävät kehityskeskustelut luovat joko lisää tarmoa työskentelyyn, tai vievät mehut lopullisesti.

Kertokaapa omia kokemuksianne.

1

2072

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päivääkään..

      "En kuulemma ollut tarpeeksi äänekäs, en tarpeeksi vastuullinen. Epäiltiin pärjäänkö töissäni ollenkaan. Pomo haukkui lyttyyn ja mollasi." jos työelämä on tuollaista,niin toivon tuollaiselle firmalle hyvin lyhyttä ikää. en päivääkään olisi tuolla töissä. olen yli 40v,ja siis työelämässä,mutta eipä ole tuollaista vittuilua vielä vastaan tullut.(eikä tule) tai, no olihan yksi tapaus,jossa 30v samoja hommia tehnyt cnc-koneistaja oli koneellaan,kun pomo tuli sanomaan,että eikö sitä nyt pikkuisen nopeammin saisi tehtyä. koneen kuski sanoi,että siinä on vittu veivit ala veivata,onko se irtisanomisaika kaks viikkoa. pomo sanoi,että leikillänihän minä. kuski sanoi,että paras pitää turpansa kiinni,jos ei mitään puheellaan tarkoita. kaverin palkka oli noussut seuraavaan tiliin 1.50mk

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      147
      899
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      662
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      629
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      571
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      539
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      520
    7. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      37
      503
    8. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      500
    9. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      499
    10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      478
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      270
      473
    12. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      35
      429
    13. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      421
    14. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      418
    15. Kauan olet hänet tuntenut?

      🙂
      Ikävä
      21
      412
    16. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      26
      410
    17. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      33
      408
    18. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      405
    19. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      396
    20. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      385
    Aihe