2 kevyttä jälkiruokajuomaa :)

meitsimyy

Eli tässä pari helppoa tapaa nautiskella kevyesti esim. lounaan jälkeen:

1: Options-kaakao, kcal: 37 per 2 dl
2: Sokeriton vadelmakeitto 1dl sekoitetaan 1,5 dl kevyttä soijamaitoa, kcal: 45 per 2,5 dl

Nam! :) niiden kanssa voi nauttia lisäksi palan tai pari tummaa suklaata, esim. dippaamalla suklaata kuumaan kaakaoon. Taltuttaa makeannälän eikä kaloreita juurikaan kerry.

5

1387

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :) :)

      Kiitos vinkistä..
      Toteutin tuon kakkosvaihtoehdon niillä aineilla mitä kaapista löysin; Eli laitoin puolet rasvatonta piimää ja puolet sokeritonta mansikkakeittoa.
      Ja muuten oli hyvää. Varmasti myös soijamaidon kanssa toimii! Makeennälkä lähti kuin tykinsuusta, ja ei paljon kaloreita kertynyt!

    • Ite keksin

      Todella helppoa! Ei tarvita sauva- eikä tehosekoitinta: 4 cl koskenkorva 20 cl Vichy Ainekset kaadetaan lasiin, ja kietaistaan naamaan! Kalorit 70 kcal Makrot: HH=0, R=0, P=0! Ei sisällä yhtään rasvaa, joten sopii matalaenergiseen dieetiin! Esim. 1200 kcal/vrk, voit nauttia näitä 17! Ei sitten napostella yhtään nutrilettia!

      • Tero Nuppi

        Testasin pekonin kanssa! Helppo tehdä tehdä, mukavan raikas ruokajuoma. Kymmenen jälkeen jalat menivät omituisen turraksi. En meinannut päästä vessaan. Johtuisko pekoni rasvasta?


      • Mulla onkin just

        kossu bietti menossa:p.


      • Esa Nahka.
        Tero Nuppi kirjoitti:

        Testasin pekonin kanssa! Helppo tehdä tehdä, mukavan raikas ruokajuoma. Kymmenen jälkeen jalat menivät omituisen turraksi. En meinannut päästä vessaan. Johtuisko pekoni rasvasta?

        Erittäin toimivaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      294
      1199
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      305
      1119
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      948
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      899
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      83
      877
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      869
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      108
      712
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      577
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      12
      559
    Aihe