Tunteiden sanallistaminen vähentää tunnetta

Blixa Bargeld

Mitä mieltä olette? Käsittääkseni tuo on jopa yleisessä tiedossa, ja ainakin joissain tapauksissa pitää paikkaansa, mutta onkohan se aina noin? Itse ainakin luulen juuri löytäneeni olennaisimman syyn siihen, etteivät parisuhteet ikinä kestä (melkein ikinä). Rakkaus yritetään muuttaa kommunikaatioksi, sanoiksi ja teoiksi. Todellisuudessa rakkaus on –tunne-, ei teko, ja ne ovat täysin eri asioita. Kun tunne yritetään muuttaa joksikin muuksi, itse tunne vähenee ja se muuttuu joksikin tekojen sekasotkuksi. Asiaa ei helpota se että esim. parisuhteessa toinen osapuoli kaiken lisäksi odottaa toisen nimenomaan ILMAISEVAN rakkautta. Kaikki ne ilmaisut ovat vain yrityksiä kuvata, materialistaa, sanallistaa rakkautta, ja ihmisten odotukset eroavat siinä, miten sitä pitäisi yrittää ilmaista, eikä ihme että tulee ristiriitoja. Monet ajattelevat että rakkaus on tunteen lisäksi tekoja. Minun mielestäni rakkaus on sitä aidompaa mitä enemmän se pysyy pelkästään tunteena ja tunne on aidoimmillaan juuri silloin kun se on alitajuista. Jos ajattelee tunteitaan, ja ajattelee mitä tuntee, niin ne eivät enää välttämättä ole tunteita vaan tunteet on siirretty ajatuksiksi ja itse tunne korvautuu niillä ja katoaa. Hyvä esimerkki tästä on vaikkapa viha. Kuolukiusatun pikkulapsen viha tai surun ja vihan välimuoto voi olla alitajuista, mutta kun hän alkaa tiedostaa sitä paremmin, hän alkaa yhä enemmän ”tuntea ajattelemalla”. Mieli ei tarvitse liiemmin tunteita jos on niitä vastaavia ajatuksia. Henkilö joka on lopulta kehitellyt vihastaan jonkinlaisen ”aatteen” tuskin TUNTEE enää aitoa alkuperäistä tunnevihaa, käytännöllistä vihaa. Tunteiden sanallistaminen/ ajatuksellistaminen kuuluukin defenssimekanismeihin. Mietin vain että jos rakkauskin yritetään ajatuksellistaa, sanallistaa tai muuttaa yhdessäoloksi, niin ehkä siitäkin aito tunnerakkaus katoaa ennen pitkää.

4

532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keijunlilja

      Terapeuttini on kertonut minulle, että kaikki tunteet laskevat ajan funktiona. Tuosta tuli puhe, kun muuan läheiseni oli silmittömän vihainen ja itsetuhoinenkin ja olin aivan ymmällä hänen vuokseen, miten selviydyn siitä tilanteesta, miten hän selviytyy. Samassa yhteydessä terapeuttini sanoi, että kaikki tunteet laskevat, myös rakastumisen ja onnen tunteet, ajan myötä. Itse en ole tunteita juuri yhtään, vaan niitä koetetaan vähitellen ja hitaasti palauttaa.

      Olen elänyt mieheni kanssa yli kaksikymmentä vuotta. Sitä aikaa kukaan ei pysty olemaan rakastumisen huumassa, vaan yhdessäoloon on muita syitä. Suhde muuttuu ajan myötä ja sanoisin, että se vain muuttuu paremmaksi, kun se syvenee. Itsekin kypsyy ja viisastuu (toivottavasti), ja aivan muut asiat ovat tärkeitä kuin ohimenevä ja latistuva tunnehuuma. Paljon mieluummin elän tätä hetkeä kuin suhteemme alkua. Niin monta tilannetta ja ongelmaa olemme yhdessä selvittäneet ja ratkaisseet. Ne ehkä ovat olleet parhaita yhteisiä hetkiämme.

    • Eikä rakkautta saa

      poistettua ajattelemalla.

    • äyäy

      Ihminen, joka laskee kaiken, lopulta menettää kaiken, jollei yhtään ole impulsiivinen ja salli tunteita, sitäkö tarkoitit?

    • "Tunteiden sanallistaminen vähentää tunnetta" Mielestäni on päinvastoin: jos ihminen torjuu rakkautta, niin sen vahvuutta usein vakuutetaan sanallisella ilmaisulla. Jos rakkaus on aitoa se näkyy ihmisestä eikä sitä tarvitse vakuuttaa. Ystäväni kertoi, että avioliittonsa alkuaikoina molemmat vakuuttivat toisilleen rakkauttaan. Avioliitto päättyi eroon, vaimon löytäessä uuden miehen. "Todellisuudessa rakkaus on –tunne-, ei teko, ja ne ovat täysin eri asioita." Mielestäni rakkaus näkyy hyvinä tekoina rakkauden kohdetta kohtaan. Näet rakkauden hyvin kapeana. Suomalainen ei helposti ilmaise sanallisesti tunteitaan. Rakkaus voidaan nähdä hyvin laajasti. Jos yhdistetään Aristoteleen ja Kristinuskon näkemykset: rakkaus on puhdasta toimintaa, toimintaa totuudéssa, kauneudesa ja hyvyydessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      148
      6931
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      35
      3878
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      307
      3254
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      71
      2842
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      6
      2306
    6. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1883
    7. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      47
      1738
    8. 15
      1676
    9. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1634
    10. 72
      1470
    Aihe