Curryketsuppia!

RoccoC

Harmittaako ketään muuta se, että Suomen Lidl-myymälöistä ei enää saa curryketsuppia? Minua harmittaa aivan suunnattomasti. Kuulin pari päivää sitten, että on poistunut valikoimasta. Mistään muualta Suomesta ei curryketsuppia käsittääkseni saa. Curryketsuppi takaisin! Aivan loistavaa grillimakkaran, grillatun kanan, ranskanperunoiden yms. kanssa!

10

1982

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Curryketsuppia voi aivan hyvin tehdä itse seuraavasti: 1/4 osaa tomaattipyreetä - semmoinen pieni purkillinen 3/4 osaa normaalia ketsuppia 1 rl currypulveria 1 rl sokeria vähän suolaa pippuria Sekoita kaikki keskenään - sokerin määrä riippu omasta maustasi ja ketsupin sokeripitoisuudesta. Jos pidät tujummasta tavarasta, tee ketsuppisi vain tomaattipyreestä, koska ketsupin sokeri miedontaa curryketsuppia äläkä lisää sokeria ensinkään.

      • Kiitos. Otan reseptisi talteen. Tosin jatkan silti valmiidenkin tuotteiden metsästämistä.


      • RoccoC kirjoitti:

        Kiitos. Otan reseptisi talteen. Tosin jatkan silti valmiidenkin tuotteiden metsästämistä.

        Vielä vähän tuohon aiheeseen: en ole mikään suuri kioski- tai grillituotteiden ystävä, koska valtaosa siitä on kuitenkin mitätöntä mättöä - muuallakin kuin Suomessa. Mutta... kyllä se berliiniläinen currywurst on kuitenkin hyvää - erityisesti kun sen syö KaDeWen tiskillä katsellessa rikkaitten hyörinää. Kaivoin esiin Berliinin Currywurst-museon soossireseptin: puolikas sipulia pienittynä silpuksi 100 g tomaattisosetta purkista 2 valkosipulinkynttä pienittynä 1 pieni chilipalko - ei niitä voimakkaimpia lajikkeita 3 tl currya - vähän voimakkaampaa kuin meillä Hauduta sipulia pienessä öljytilkassa. Lisää tomaattisose ja sama määrä vettä. Lisää murskattu valkosipuli ja silputtu chili. Chilin määrällä pystyt säätelemään soossin tulisuutta. Keitä soossia kymmenen minuuttia ja pätki sillä välin makkarat paloiksi ja ruskista ne pannulla. Valmaiit makkranpalat lautaselle, päälle soossia ja keiken päälle tasaiseksi ripoteltuna curryjauhe. Tässä ei siis laiteta currya soossin joukkoon, mutta kun teet valmista soossia, lisää se keittovaiheessa mukaan.


    • Anonyymi

      Saksasta saa aina cyrryketsuppia on se kumma ettei sitä Suomeen tuoda!!! Parasta grilliruokien kanssa ikinä!!!!!

    • Anonyymi

      Mua harmittaa, että juuresketsupin valmistus on loppu.

    • Anonyymi

      Ymmärrän hyvin harmistuksesi – kun jokin lempparituote katoaa kaupan hyllyiltä, se tuntuu yllättävän suurelta menetykseltä! Curryketsuppi on monelle juuri se täydellinen lisuke grillimakkaran, kanan tai ranskalaisten kanssa, joten ei ihme, että sen puuttuminen ottaa päähän.

      Mutta ei hätää – vaikka Lidl ei sitä tällä hetkellä myy Suomessa, curryketsupin makumaailma on yllättävän helppo loihtia itse kotona. Voit tuunata ihan tavallista kaupan ketsuppia, ja lopputuloksesta tulee yllättävän lähelle alkuperäistä, ellei jopa parempi!

      Tässä nopea ohje:

      Itsetehty curryketsuppi

      Tarvitset:
      1 dl ketsuppia
      ½–1 tl curryjauhetta (maun mukaan)
      Ripaus savupaprikaa (valinnainen, tuo savuisuutta)
      Pieni tilkka omenaviinietikkaa tai sitruunamehua
      (Halutessasi myös ripaus sokeria tai hunajaa, jos kaipaat makeutta)

      Sekoita ainekset hyvin ja anna maustua jääkaapissa hetki ennen tarjoilua.

      Jos tykkäät vähän potkivammasta versiosta, voit lisätä mukaan ripauksen cayennepippuria tai chilihiutaleita.

      Tällä tavalla voit säädellä maun juuri sellaiseksi kuin haluat – ja saat loistavan korvikkeen, kunnes toivottavasti curryketsuppi palaa taas valikoimiin. Ja kuka tietää – ehkä tämä oma versio jää vakioksi, vaikka alkuperäinen tulisikin takaisin!

      💛 Grillikausi on vasta aluillaan, ja makunautinnot eivät ole tästä kiinni.

      • Anonyymi

        Onnea urpo, et ollutkaan neuvosi kanssa kuin 16-vuotta myöhässä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onnea urpo, et ollutkaan neuvosi kanssa kuin 16-vuotta myöhässä.

        Parempi myöhään kuin ei milloinkaan.


    • Anonyymi

      Kyllä harmittaa, itken joka päivä

    • Anonyymi

      Hela-merkkistä saksalaista curryketsuppia saa esim. Walmartista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      69
      2512
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2187
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      105
      2157
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2121
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      9
      2062
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      1963
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1895
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      595
      1875
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      21
      1669
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      41
      1443
    Aihe