Harmittaako ketään muuta se, että Suomen Lidl-myymälöistä ei enää saa curryketsuppia? Minua harmittaa aivan suunnattomasti. Kuulin pari päivää sitten, että on poistunut valikoimasta. Mistään muualta Suomesta ei curryketsuppia käsittääkseni saa. Curryketsuppi takaisin! Aivan loistavaa grillimakkaran, grillatun kanan, ranskanperunoiden yms. kanssa!
Vastaukset 10
Curryketsuppia voi aivan hyvin tehdä itse seuraavasti: 1/4 osaa tomaattipyreetä - semmoinen pieni purkillinen 3/4 osaa normaalia ketsuppia 1 rl currypulveria 1 rl sokeria vähän suolaa pippuria Sekoita kaikki keskenään - sokerin määrä riippu omasta maustasi ja ketsupin sokeripitoisuudesta. Jos pidät tujummasta tavarasta, tee ketsuppisi vain tomaattipyreestä, koska ketsupin sokeri miedontaa curryketsuppia äläkä lisää sokeria ensinkään.
RoccoC kirjoitti:
Kiitos. Otan reseptisi talteen. Tosin jatkan silti valmiidenkin tuotteiden metsästämistä.
Vielä vähän tuohon aiheeseen: en ole mikään suuri kioski- tai grillituotteiden ystävä, koska valtaosa siitä on kuitenkin mitätöntä mättöä - muuallakin kuin Suomessa. Mutta... kyllä se berliiniläinen currywurst on kuitenkin hyvää - erityisesti kun sen syö KaDeWen tiskillä katsellessa rikkaitten hyörinää. Kaivoin esiin Berliinin Currywurst-museon soossireseptin: puolikas sipulia pienittynä silpuksi 100 g tomaattisosetta purkista 2 valkosipulinkynttä pienittynä 1 pieni chilipalko - ei niitä voimakkaimpia lajikkeita 3 tl currya - vähän voimakkaampaa kuin meillä Hauduta sipulia pienessä öljytilkassa. Lisää tomaattisose ja sama määrä vettä. Lisää murskattu valkosipuli ja silputtu chili. Chilin määrällä pystyt säätelemään soossin tulisuutta. Keitä soossia kymmenen minuuttia ja pätki sillä välin makkarat paloiksi ja ruskista ne pannulla. Valmaiit makkranpalat lautaselle, päälle soossia ja keiken päälle tasaiseksi ripoteltuna curryjauhe. Tässä ei siis laiteta currya soossin joukkoon, mutta kun teet valmista soossia, lisää se keittovaiheessa mukaan.
- Anonyymi
Saksasta saa aina cyrryketsuppia on se kumma ettei sitä Suomeen tuoda!!! Parasta grilliruokien kanssa ikinä!!!!!
- Anonyymi
Mua harmittaa, että juuresketsupin valmistus on loppu.
- Anonyymi
Ymmärrän hyvin harmistuksesi – kun jokin lempparituote katoaa kaupan hyllyiltä, se tuntuu yllättävän suurelta menetykseltä! Curryketsuppi on monelle juuri se täydellinen lisuke grillimakkaran, kanan tai ranskalaisten kanssa, joten ei ihme, että sen puuttuminen ottaa päähän.
Mutta ei hätää – vaikka Lidl ei sitä tällä hetkellä myy Suomessa, curryketsupin makumaailma on yllättävän helppo loihtia itse kotona. Voit tuunata ihan tavallista kaupan ketsuppia, ja lopputuloksesta tulee yllättävän lähelle alkuperäistä, ellei jopa parempi!
Tässä nopea ohje:
Itsetehty curryketsuppi
Tarvitset:
1 dl ketsuppia
½–1 tl curryjauhetta (maun mukaan)
Ripaus savupaprikaa (valinnainen, tuo savuisuutta)
Pieni tilkka omenaviinietikkaa tai sitruunamehua
(Halutessasi myös ripaus sokeria tai hunajaa, jos kaipaat makeutta)
Sekoita ainekset hyvin ja anna maustua jääkaapissa hetki ennen tarjoilua.
Jos tykkäät vähän potkivammasta versiosta, voit lisätä mukaan ripauksen cayennepippuria tai chilihiutaleita.
Tällä tavalla voit säädellä maun juuri sellaiseksi kuin haluat – ja saat loistavan korvikkeen, kunnes toivottavasti curryketsuppi palaa taas valikoimiin. Ja kuka tietää – ehkä tämä oma versio jää vakioksi, vaikka alkuperäinen tulisikin takaisin!
💛 Grillikausi on vasta aluillaan, ja makunautinnot eivät ole tästä kiinni.- Anonyymi
Onnea urpo, et ollutkaan neuvosi kanssa kuin 16-vuotta myöhässä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onnea urpo, et ollutkaan neuvosi kanssa kuin 16-vuotta myöhässä.
Parempi myöhään kuin ei milloinkaan.
- Anonyymi
Kyllä harmittaa, itken joka päivä
- Anonyymi
Hela-merkkistä saksalaista curryketsuppia saa esim. Walmartista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j761069- 42784
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden218648Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.34492- 23468
- 37443
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️70435Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga44409Ihan pikku vinkki
Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin52409- 18404