revontu....

väitän et revontulet pitää ääntä,,,niin olenko aivan höperö vai johtuuko ilmiö jostain muusta,sellanen humina niinkuin kuuluis.!!!!

toiset taas sanoo et ei ne mitään ääntä pidä,,höh.
sama kai se sit.....
3394
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

En itse ole koskaan kuullut revontulien ääntelevän, mutta minusta ilmiö on tullut niin monessa yhteydessä esiin, että se hyvinkin pitää paikkansa. Asiaa on tutkittukin jonkin verran, mutta en muista mitään yleistä selitystä keksityn.

Minun oma lempiteoriani on, että ihminen aistii jotakin muuta revontulien yhteydessä esiintyvää (sähkövirtoja, sähkö-tai -magneettikentän muutoksia, tms.) ja aivot sitten tulkitsevat sen ääneksi. Vastaavasti äänenä voi aistia muutakin. Esimerkiksi minulle hammassärky tuotti jyrinältä kuulostavia ääniä.

Ihmisen hermosto on kohtuullisen iso "antenni"; miksei se voisi vastaanottaa ja ilmaista joitakin radiotaajuuksia, esimerkiksi? Yksilölliset erot voisivat selittää sen, etteivät kaikki "kuule" revontulia.

Päässä ei tarvitse olla vikaa.

Olihan takavuosina lehdissä juttua siitä kaverista, jonka hampaan paikka oli ruvennyt toimimaan radiona. Kaveri luuli tulleensa hulluksi, kunnes joku lääkäri keksi, että kaveri tiesi sellaisia asioita, jotka juuri hetki sitten oli kerrottu paikallisradiossa. Niin että jos vaikka hammaspaikkojen amalgaami-ilmaisin aiheuttaisi revontulien kuulemisenkin?

-Stara Gubbe (ven. staryj, ruots. ukko)

Äänestä

ainoa joka väittää kuulevansa revontulet, aiheesta on ollut juttua ihan kotomaan tv:ssäkin joskus takavuosina ja joissakin lehdissä;)Jäänyt vain jonnekkin muistiin nuo jutut...

Äänestä

Onhan se sentään hyvin sähköinen ja suuri ilmiö, ja kuten kaikki tiedämme, sähkö "sihisee".
Voi myös tietenkin olla että ääni on paljon "henkisempää" kuin pelkka sähkön sihinä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


zorro kirjoitti:

väitän et revontulet pitää ääntä,,,niin olenko aivan höperö vai johtuuko ilmiö jostain muusta,sellanen humina niinkuin kuuluis.!!!!

toiset taas sanoo et ei ne mitään ääntä pidä,,höh.
sama kai se sit.....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu