hämähäkkien

kuulo

Moi, Pohdin sitä, että aina kun näen hämähäkin niin kiljun lujaa koska pelkään niitä. Kuulevatko hämähäkit sen? onko nillä edes korvia? silmiä on ilmeisesti kahdeksan, yök!! koska jos ne kuulevat kiljumiseni, niin he voivat pelästyä ja lähteä karkuun enkä sitten ehdi listiä niitä.. Kiitos jos joku viitsii vastata typerään kysymykseeni.. :)

8

2360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sivusta-ajattelija

      Hämähäkeillä ei ole varsinaisesti korvia. Ne aistivat erilaisia värähtelyjä karvojensa välityksellä. Ne kyllä väistäisivät sinua mielellään, jos vaan annat niille tilaisuuden - ne ovat miljoona kertaa sinua pienempiä, eikä niillä ole mitään mahdollisuuksia sinua vastaan - ei mitään keinoja (eikä edes halua) vahingoittaa sinua. Huutoasi ne eivät siis kuule, mutta voit yrittää hätistää niitä vaikka tömistämällä. Hämähäkeillä on yleisimmin kahdeksan silmää, mutta myös kuusi-, neljä, kaksisilmäisiä ja silmättömiä lajeja on. Suomessa on vain kuusi- ja kahdeksansilmäisiä lajeja. Kaikki kotimaiset lajit ovat ihmisille harmittomia. Annathan niiden elää.

      • Anonyymi

        Ihana vastaus.


      • Anonyymi

        Kyllä kotimaisista hämähäkeistä nämä suurimmat eli vesihämähäkki ja rantahämähäkki voi iskeä myrkkyhampaansa ihmiseenkin, jos niitä hätyyttää.

        Molemmat on tietysti myrkyllisiä, haava voi lisäksi tulehtua.


    • Anonyymi

      Varmaan joku lääkäri- tai psykiatriapalsta olisi parempi kuin tämä.

      • Anonyymi

        Kenelle? Hämähäkki-pelkoiselle, hämähäkkien puolesta puhujalle, hämähäkeistä kiinnostuneelle (mulle) vai sulle?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kenelle? Hämähäkki-pelkoiselle, hämähäkkien puolesta puhujalle, hämähäkeistä kiinnostuneelle (mulle) vai sulle?

        Ketjun aloittajalle.


    • Anonyymi

      Rantahämähäkki on sitten hauska, jalat haarallaan huomattavan kokoinenkin.

    • Anonyymi

      Pelkäsin lapsena hämähäkkejä. Mutta kun näin tavallisen huonehämähäkin syövän palvikinkkua ja luin, että ne elävät vain n. vuoden, pelko vaihtui sääliksi. Hämikset saavat nykyään asua meillä ilmaiseksi ja rauhassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      45
      2271
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      93
      2018
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      89
      1986
    4. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1727
    5. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1721
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      492
      1552
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      2
      1530
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1360
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      76
      1258
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      36
      1256
    Aihe