Olen etsiskelemässä asuntoa alueelta Kemi-Tornio. Kemistä ja Torniosta minulle on tuttavat asumiskokemuksia kertoneet, mutta kukaan ei Keminmaasta. Siitä minulle on vain sanottu, että ei sinne kannata muuttaa, jos ei autoa omista. Eikä "yksinäisen" sinne kannata mennä asumaan. Onkos todellakin näin?
Kertokaas Keminmaasta
asuntoa etsimässä
6919
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kyllä liikkuu, ainakin keskustassa. Jokisuu on mukavaa seutua, mutta siellä melkeinpä tarvii sitten auton, bussit kulkee vissin kaksi kertaa päivässä. Jokisuulta on noin 4 km keskustaan. Keskusta eli Laurila on myös mielestäni mukavaa seutua, ja asuntoja on tarjolla ainakin yksityisillä, mm Väylätiellä näkyy tämän tästä olevan kerrostalo asuntoja vuokralle (siis jos aikoo vuokralle) Sitten lähellä keskustaa on Kallinkangas, mukavaa seutua sekin. Jos jotain miinusta keksisin, niin Lampitielle en ainakaan itse muuttaisi,(en tiedä nykyhetkeä) enkä kyllä Lautiosaarenkaan esim. Pajukujalle. Eli kyllä Keminmaa on mielestäni ihan kiva paikka asua ja perustarpeet varmasti löytyy kunnanrajojen sisäpuolelta, ja on kuitenki ihan kohtuu matkan päästä Kemista ja Torniosta.
Keminmaa on todella rauhaton paikka asua. En suosittele. Paljon huumehörhöjä ja häiriintyneitä penikoita. Suosittelen Kemiä ja siellä Ruutti/Koivuharju aluetta.
on siellä ainakin värikästä
Keminmaa mukava ja rauhallinen paikka asua, varsinkin esim. kallinkangas, lassila-jokisuu alue. Eipä ole huumehörhöjä vastaan tullut vaikka ikäni siellä asunut.. Kemiin en kyllä muuttaisi vaikka maksettaisiin:)
varsinaisen Lautsikan keskustan jälkeen ihan ok.
oklaholma tai syväkangas kemissä sinne vaan