Kertokaas pitääkö

sitä......

ennen uuniin laittoa sitä leivinpaperin pohjaa voidella ennen kuin mätkäisee pitsan siihen?

4

2474

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaidella

      siihen vaan ihan suoraan leivinpaperille, jos teet ilman leivin paperia niin pelti pitää voidella tai jauhottaa kunnolla ettei kärtsää kiinni

    • Vinkki2

      Lorauta öljyä pellille, mielellään syväpintaiselle että öljy ei tulvi ulos. Laita taikinapallo pellille ilman leivinpaperia. Pizza kauliutuu näin ollen myös hyvin pellille ja pohjasta tulee rapea.

      • "Pizza kauliutuu näin ollen myös hyvin pellille ja pohjasta tulee rapea" - ja älyttömän rasvainen kun kaikki öljy imeytyy taikinaan. Pizzataikinaan lisätään vain ruokalusikallinen oliiviöljyä - siis tuollaiseen normaalikokoiseen pellin pizzaan. Jos siis noudatat oheista neuvoa, älä ainakaan lisää tuota määrää öljyä enää taikinaan.


      • Öljyä
        crudo kirjoitti:

        "Pizza kauliutuu näin ollen myös hyvin pellille ja pohjasta tulee rapea" - ja älyttömän rasvainen kun kaikki öljy imeytyy taikinaan. Pizzataikinaan lisätään vain ruokalusikallinen oliiviöljyä - siis tuollaiseen normaalikokoiseen pellin pizzaan. Jos siis noudatat oheista neuvoa, älä ainakaan lisää tuota määrää öljyä enää taikinaan.

        Öljyähän ei ole pakko laittaa leipomisvaiheessa. Ei mitään älytöntä määrää kuitenkaan tarvi siihen pohjalle laittaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2215
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      833
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      746
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe