"Oikea ruoka"

Hermostuttaa kun täällä eräät valittaa että nuoret haluavat vain pizzaa, ranskalaisia, kebabbia ja hampurilaisia eivätkä OIKEAA RUOKAA! Kuka h*lvetti sanoo mikä ruoka on oikeaa ja mikä ei?!?
133943
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

No amerikkalaisillehan nuo hampparit, ranskalaiset&pizzat ovat sitä normaalia jokapäiväistä koulu-/työ-/kotiruokaa ja sen kyllä heidän ulkomuodostaan huomaa... Kyllä minä pidän oikeana ruokana sellaista, mikä on terveellistä ja ravitsevaa, nuo rasvamätöt ovat sitten lähinnä herkuttelua varten.

Äänestä
  • Oletko koskaan edes ollut Jenkeissä?

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Oletko koskaan edes ollut Jenkeissä?

    No tuskinpa se maailman lihavin kansa perunoilla, kasviksilla ja terveellisesti valmistetulla (ei liiassa rasvassa käristettyä/uitettua eikä liikaa teollisesti käsiteltyä einestä) lihalla on lihonut. ;>

    Äänestä

Meillä ei kyllä ipanoille syötetä pizzoja, hampurilaisia ja kebappeja joka päivä. Ihan normaalia perusruokaa, eli perunaa ja kastiketta, laatikoita, keittoja, kalaa ja kanaa. Tämän katsoisin olevan normaalia, eikä mikään pikaruokaloiden eväs. Onhan se jo outoa jos kouluruokailu jätetään väliin ja se korvataan jollain kebap-aterialla ja ranskalaisilla. Vieläköhän lie muuten kouluissa semmoisia herkkuruokia kun kanaviillokki tai lihavatkuli ?

Äänestä
  • Itse olen koululainen, mutta jos saisin valita ruuat kouluun, eivät ne todellakaan olisi pelkästään jotain roskaruokaa, aika typerää valittaa nuorille tuollaisesta, varsinkin kun suomessa nykyään ihmiset kaikista ikäryhmistä käyvät hyvin usein syömässä roskaruokapaikoissa, joka on valitettavaa.

    Äänestä

  • Oikeaa ruokaa on se, mitä äiti teki kun itse oli pieni. Säälittävää äidin helmoissa elämistä aikuiselta ihmiseltä.

    Äänestä

  • eheydy aikuiseksi kirjoitti:

    Oikeaa ruokaa on se, mitä äiti teki kun itse oli pieni. Säälittävää äidin helmoissa elämistä aikuiselta ihmiseltä.

    Sun äitis on itse tehnyt ruokaa kun oli pieni. -Jaa.. noh...on voinut joutuakkin tekemään. Silloin jopa lapset teki kotitöitä Saalittävää äidin helmoissa elämistä - tota siitä on aikaa noin 25 v kun siellä oon ollut säälittävänä Olen tässä koittanut "eheytyä aikuiseksi" omien lasteni kautta ja myötä

    Äänestä

  • ja mitäs eroa on kebab riisillä vs lihapullat muusilla.. meeppäs muualle itkee

    Äänestä

Nuorilla on varaa valittaa, kun ruoka tulee kotona ilmaiseksi nenän eteen eikä nälkään tarvii jäädä. Mutta kyllä tuo vinkuminen loppuu kun joutuu omilleen..
Oikea ruoka on kunnon ruokaa, sitä mistä saa oikeassa suhteessa vitamiinit, hiilihydraatit, rasvat ja energiat, ei mitään uppopaistettuja valkoisia jauhoja..

Äänestä
  • Vaan mihinpä tuo vinkuminen loppuisi...? Se on vain heille eduksi ettei kukaan ole vahtimassa heidän syömisiään enää olan yli.

    He kyllä huomaavat aikanaan jo pelkän puolen vuoden jälkeen että perse leviää ja vatsa kasvaa kun syö vain roskaruokaa. Usko pois!

    Äänestä

kokonaisvaltaista kun asumme vihreän kullan maassa,syödä välillä jonkinnaikaa pettuleipää,josta oppilaille tulisi tuntua lähtökohtiimme ja nämä hyvin laitettuna toimisivat sammalla leseiden tapaan jolloin kaasupallon kokoiset kyvyt pienenisivät kaduilta kulkemasta ja saataisiin heidän oikeat urheilulliset treenatut vartalot oikeisiin suhteisiin.

Äänestä

koska se vaihtelee usein, kyllä kotona saa useammin samaa ruokaa kuin koulussa, sitten sitä ei tarvitse itse laittaa vaan senkun hakee ja se on monipuolistakin yleensä. Toki on päiviä milloin se ei ole niin hyvää. Yksin asuvana sen sitten vasta tietää, ja opiskelija, että kyllä ilmainen kouluruoka on ihanaa. mutta olen oikeasti aina tykännyt kouluruuasta.

Äänestä
  • "Oikea ruoka" on sellainen joka sisältää kaiken tarvitseman oikeissa suhteissa ja määrin, tai ainakin se olisi sille sopivin määritelmä. Hampurilaiset ja pizzat voivat kuulua tähän, joten turha niistä on vinkua.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


..-..-. kirjoitti:

Hermostuttaa kun täällä eräät valittaa että nuoret haluavat vain pizzaa, ranskalaisia, kebabbia ja hampurilaisia eivätkä OIKEAA RUOKAA! Kuka h*lvetti sanoo mikä ruoka on oikeaa ja mikä ei?!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu