Helppo maustekakku?

Oisko kellään helpon maustekakun reseptiä?
2754
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Perinteinen Sydänsurujen kakku, ei tarvi vatkailla eikä vaahdottaa, aineet vain sekoitetaan. Lisäät mausteita maun mukaan jauhoihin ja sekoitat taikinaan siivilän läpi.

Äänestä
  • Sydänsurujen kakku

    Ainekset:

    5 dl Vehnäjauhoa
    4 dl Sokeria
    0,75 dl Kaakaota
    1 tl Soodaa
    1 tl Suolaa
    1 tl Vaniljasokeria
    250 g Maitorahkaa
    0,5 dl Maitoa
    150 g Voita
    2 kpl Munaa

    Ohje:
    Sekoita ensin kuivat aineet keskenään.
    Lisää joukkoon rahka, maito, rasva ja munat.
    Sekoita tasaiseksi taikinaksi ja kaada voideltuun ja kookosjauhotettuun 2 l:n vuokaan.
    Paista 175 asteisessa uunissa tunnin verran.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jaku kirjoitti:

Oisko kellään helpon maustekakun reseptiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu