Mä oon 16v tyttö ja mulla on paljon ylipainoa... noin 10-15kiloa ja haluaisin niitä pikku hiljaa pois mutta miten... poljen kotona kuntopyörää 2 kertaa viikossa tunnin verran ja joskus tulee tehtyä tavallisia vatsalihasliikkeitä. Mut mä en pysty jättämään mitään hyvää pois... se tuottaa mulle paljon hankaluuksia :( auttakaa muo! haluun ylimääräistä pois niin reisistä kuin mahastakin... mahasta enimmäkseen. kiitos jo etukäteen kaikille ja hyvää alkavaa vuotta!!!
Tä on hankala juttu mulle
Pipsa
3529
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Otsikosta jo selviää pääasia, mitä kannattaa miettiä. Syö vähemmän kuin kulutat! Ja mitä tulee tuohon kuntopyöräilyyn, niin käy hyvä nuori nainen ulkona tekemässä noin 1 h lenkkejä pyöräilyn lisäksi. saat raitista ilmaa ja mieli pysyy virkeempänä. Liikuntaa noin 3-4 krt viikossa ja herkut sivummalle;)
Keskity!!! Harrasta liikuntaa vähintään 4 kertaa viikossa, niin et tulee hiki, ainakin puol tuntia kerrallaan. Sitten päätä herkutella harvemmin. Syö 4-5 kevyttä ja pientä ateriaa päivässä. Jos syöt karkkia joka päivä, päätä et tästä eteen päin vaan joka toinen päivä. Pikku hiljaa etenet ja kyll se siitä sitten. Kahen munkin sijasta yks. Pieniä päätöksiä, ei vaadi paljoo. Kerro laihiksesta kavereille, porukoilla ym... ja päätä et näytät niille! Pyydä niitä kannustamaan!!! Äläkä osta niitä sipsejä kaappiin, vaan siks et jos tulee himo, vaan pidä vaikka hapiksia lahellä, jotta voit mutustella jotain!!!
Tuosta makean syönnistä... Viime kesänä psyykattiin kaverini kanssa itsemme eroon makeisista. Makean syömisen lopettamiseen oli monta hyvää syytä. Koska muutimme molemmat syksyllä pois kotoa opiskelemaan, oli yksi hyvä syy se, että tiesimme ettei meillä yksinkertaisesti olisi varaa ostaa makeata joka päivä. Laskepa vaikka kuinka paljon rahaa menee viikossa herkutteluun. Summa voi olla yllättävän suuri. Toinen hyvä syy oli laihtuminen tai ainakin hoikkana pysyminen. Kun tarpeeksi mietimme asiaa kasvoi halu laihtua suuremmaksi kuin himo herkkujen perään.
Se, miten pääsimme karkista eroon tapahtui siten, että olimme aluksi viikon (6 päivää) syömättä karkkia ja sitten seitsemäntenä päivänä (sunnuntaina) saimme ostaa sitä vain maksimissaan 200g. Sen jälkeen olimme 2 viikkoa syömättä kunnes taas 14. päivänä (sunnuntaina) saimme ostaa vähän karkkia. Sitten 3 viikkoa ja jne... lopulta ei edes tehnyt mieli karkkia.
Sitten kun on päässyt irti karkista, kannattaa päättää, että karkkipäivä on esim. vain sunnuntaisin ja pysyä päätöksessä.