Eli miten koostatte päivän ruuan ja miten paljon mitäkin syötte. Itse teen näin aloitusvaiheessa olen...
Aamu : kananmunaa ja pekonia tai kinkkua
Päivä : jauhelihaa, lihaa tai kalaa
Iltapäivä : juustoa
Ilta : 2 kabanossia tai muuta a-luokan grillimakkaraa tai nakkeja
Yö : jos huikoo, niin kananmunaa ja juustoa
Onkos se oikein näin ja syöttekö alussakin salaattia tai esim rahkaa ? Ois ihan kiva tietää käytännössä ruokamääristäkin että miten paljon teillä muilla menee ruokaa / päivä. Kiitos kaunis etukäteen kullanarvoisista vastauksistanne =).
Aamu : kananmunaa ja pekonia tai kinkkua
Päivä : jauhelihaa, lihaa tai kalaa
Iltapäivä : juustoa
Ilta : 2 kabanossia tai muuta a-luokan grillimakkaraa tai nakkeja
Yö : jos huikoo, niin kananmunaa ja juustoa
Onkos se oikein näin ja syöttekö alussakin salaattia tai esim rahkaa ? Ois ihan kiva tietää käytännössä ruokamääristäkin että miten paljon teillä muilla menee ruokaa / päivä. Kiitos kaunis etukäteen kullanarvoisista vastauksistanne =).
Vastaukset 7
Vanhimmat
Aamulla pekonia ja paistettua munaa tai kinkkumunakasta. Lounaaksi vaihdellen salaatti ja kananmunia tai kanaa. Illalla pihvi maustevoilla ja vähän salaattia (lähinnä salaatinlehtiä ja kurkkua siis). Pitää vaan käyttää mielikuvitusta, ettei kyllästy.
Sallittuja vihanneksia on "vihreät" eli siis salaatit, kaali, kurkku jne. Maitotuotteet ei käy!
Elikäs voin syödä hallitusti salaattia, hieman kurkkua (n. pari senttiä päivä) jne. kunhan pysyttelen tosiaan kohtuudessa ?
Onko näin myös jos olen vasta laihduttamassa ?
Syön atkinsin kuurilla paljon lanttua,voissa paistettuna,kermassa haudutettuna ym.mites tää?
Aamiainen: pari kananmunaa eri muodoissa, ehkä joku makkara jossa hiilareita vähän (Wilhelm ja joidenkin pienten tuottajien makkaroissa ei ole jauhoja, ei nakkeja)
Lounas: Lihaa, kalaa tai kanaa, tai salaatti jossa esim. paprikaa, fetaa, tonnikalaa, kurkkua, salaattia, reilusti oliiviöljyä.
Illallinen: pihvi, kala, kana eri muodoissa, juurespihvi lisukkeeksi, tai j-liha/makkara gratiini, jossa kukkakaalia, parsakaalia, tomaattia, kermaa, juustoa.
Välipaloksi vaikka juustoja, kukkakaalia, vihanneksia, meetvurstia, kaikkea hyvää mikä ennen oli kiellettyä, heh! Se on ihan itsestäsi kiin kuinka paljon voit vihanneksia syödä, mutta kyllä niitä voi vedellä aika kohtuudella. Suositus 1/2 kg vuorokaudessa niin kuin telkkarissa sanotaan, ei ongelmaa ainakaan mulla, menee varmaan vähän ylikin. Mutta aloitusvaiheessa kannattaa olla tarkkana.
....... alussa kannattas välttää parisen viikkoo syömästä kasviksii sitä puolta kiloo ? Aattelin vaan että eiköhän elimistölle kannattas antaa heti sellanen shokki et nyt muuttuu kituminen ja alkaa ihana syöminen ;).
Kuullostaa kivalle et saa sit jatkos syödä kasviksiikin, mutta eiköhän siinäkin kannata kuunnella kehoaan ja katella vaakaan va vyötärölle et mikä ois just mulle sopiva määrä ?.
Kiitti vastauksesta =).
Omassa ruokavaliossa ei ole juurikaan ajankohdilla merkitystä, vaan syön seuraavanlaisia settejä sen mukaan mitä tarpeita on saatavilla ja miten kova nälkä milloinkin on:
- munakas, johon kinkkua ja/tai pekonia väliin. Usein myös juustoa, esim. auraa tai mozzarellaa
- muutama keitetty kananmuna ja saman verran pekonislaisseja
- pihvi maustevoilla
- jauhelihaa juustolla
- tonnikala-salaattia
- kana-salaattia
viime aikoina olen kokeillut myös uusia settejä, kuten kananmuna/soija-pohjalla tehty "tortilla", johon sisälle juustoa, kinkkua ja kebab-lihaa... nam!
Ravintolassa käydessä syödään isoin pihvi mikä löytyy ilman lisukkeita, eli perunoita tai vastaava kana-annos.
Välipalana menee usein lihaleikkeleet, esim. meetvurstit tai tavalliset makkarat.
Ruoan tarve putoaa ajan myötä, kun nälän tunne kaikkoaa. Itselläni se näkyy valitettavasti silloin tällöin heikkovointisuutena aamulla, kun ei ole illalla syönyt tarpeeksi. Myös nesteen nauttiminen on jäänyt vähemmälle, mikä on aika huono juttu pitkällä aikavälillä.
vuorokauden ajalla ei ole merkitystä mulle.
koska tarkotus on jatkaa hiilihydraattien rajoittamista koko loppuelämä, en jaksa laskee ihan tarkalleen.huippunopeaan ihmelaihtumiseen en ole taipuvainen muutenkaan, joten kestävän kehityksen atkins-välipaloihin kuuluvat mm.
-käsittelemättömät pähkinät
-runsas salaatti oliiveilla ja täysrasvaisella brie-juustolla sekä oliiviöljyllä
-marjarahka, paljon kermaa
-cavalier-merkkiset maltitolilla makeutetut konvehdit
tuossa ehkä "rohkeimpia" valintoja tälle laihtumiselle.monet teistä voivat olla niin onnekkaita, että rasva palaa kohisten vaikka hiilaria olis 40 grammaa tai enemmänkin.
laihdun tai en, ihmeesti olo tuntuu heti energisemmältä ja selväjärkisemmältä eikä koko ajan tarvii syödä kun sain palattua ruotuun.ei edes joulu saanu kurssia kaakkoon, mutta uuden vuoden aikaiset perunasalaatit, alesuklaat ja makuuni-irtokarkkiputki.että tunsinkin itseni masentuneeksi ja saamattomaksi, melkein mentaaliksi.eikä ollu edes psyykkistä, huonoa omaatuntoa tai muuta.ihan muuten vaan lähes ilman syytä.