Kun en mikään virtuoosikokki ole, niin kaipailisin helppoja reseptejä 3-5 vuotiaalle.
Lapsille helppoa
Emma
3403
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
sita voi laittaa samaa sapuskaa niille kuin aikuisillekin? Samalla lailla heidan elimistonsa toimii kuin meidan aikuisten.
Meillä lapset ovat aina syöneet samaa ruokaa kuin vanhemmatkin eikä vanhemmille ole lasten vuoksi tehty mitään "lastenruokaa".
Näin lapset oppivat normaalin suomalaisen - ja mahdollisesti eksoottisempaakin riippuen vanhempien kulinaristisista harrastuksista - ruoan syömisen ja ronklaavat sitten tarhassa ja koulussakin vähemmän sen ruoan kautta.
Omat lapsemme ovat tällä tavoin oppineet syömään kaikenlaisten laatikoiden, kalan, karjalanpaistin yms. lisäksi myös oliiveja, katkarapuja, simpukoita, curry- ja muita tulisia ruokia jne.
Väliin voi tietenkin tehdä enemmän lasten makuun: makkarakastiketta, nakkikeittoa...
tässä sellainen jota koko perhe syö mielellään, ellei ole kala-allergiaa.
½ kg kalaa. Kirjolohta taikka mikä suosikkikala jossa ei ruotoja. Pakasteseitä käytän itse.
Paistetaan pannulla ruskeaksi jonka jälkeen se murustetaan, puu taikka muovikauhalla pieniksi.
1 prk. Smetanaa, kermaviiliä taikka CremeFraichea, sekoitetaan joukkoon, sekä tomaattiketsuppia n. ½ dl. Muita mausteita ei tarvita. Sitruunaa ja pippuria voi lisätä jos haluaa. Annetaan kiehua hiljaisella lämmöllä n.15 minuuttia.
Tarjotaan keitetyn perunan taikka riisin kera.
Ja hyvää on kun mikä ja niin helppoa tehdä. Nami.
Annosmäärää voi lisätä mikäli paljon syöjiä. Tämä tarkoitettu 3-4 hengelle.