Hei, mietimpäs tossa eilen kun tulin kaupasta että kyllä nyky raha on hupaa.
Ostin nääs: maidon,voimariini paketin,lauantaimakkaraa(saarioisten) multa meni 5.60 euroo, kyllä melkein 35mk ennen riitti muuhunkin ostokseen.
Ostin nääs: maidon,voimariini paketin,lauantaimakkaraa(saarioisten) multa meni 5.60 euroo, kyllä melkein 35mk ennen riitti muuhunkin ostokseen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Aiemmin kun kävin ostamassa perusruoat perjantaina, ne maksoivat sen verran, että satasella pärjäsi. Heti kun tuli euro, tarvitsin 20 € samoihin. Nyt pitää vielä olla vitonen lisää taskussa. Ja ostan aina "halvinta" ja pysyttelen samoissa tuotteissa.
Olet oikeessa, Viisaat kyllä väittää että mikään ei ole kallistunut.
Kuulin uuisista aikaa sitten että joku tutkija on tutkinut että suomalaiset pistävät enemmän euroja ostoksiinsa kun ennen, elikkä totta kit laitetaan kun kaikki maksaa enemmän.
Jep, saman olen huomannut itsekkin...Ja ennen kun osti vaikka "vitosen" karkkipussin niin riitti syömistä mut nyt ku ostaa euron pussin niin tuntuu aika pieneltä...Jotenkin tuntuu siltä, että on pikkuhiljaa ruvennut ajattelemaan yhtä euroo yhtenä vanhana markkana.
Olen kanssasi täysin samaa mieltä. Ruoka on kallistunut aika lailla. Esim. appelsiinimehua sai aiemmin 3 purkkia 10 markalla CM:stä/Prismasta mutta nykyisin se on 2 euroa kolme purkkia... tokihan nyt tarjouksiakin on mutta pääsääntöisesti ruoan hinta on noussut kovastikin paikka paikoin. Ja kahviloiden hinnat esim. kahvin ja teen osalta ovat aika lailla nousseet baarien oluthinnoista nyt puhumattakaan.
Muistan kun opiskeluaikana kävin kaupas niin 50 mk riitti leipään, kinkkuun, juustoon, maitoon jne. Lämmin ruoka tuli syötyä koulussa eli siihen ei mennyt rahaa, mutta ei jumalauta reilu 8 euroa riitä noihin enään. Tällästa tää elämän meno on.
Tarkistin huvikseni meidän hinnat, jotka ovat olleet voimassa joka päivä tämän vuoden ajan. Maito 0,69, voimariini 1,99 sekä saarioisen lauantaimakkara 300g 0,99. Päädyin nopealla laskutoimituksella summaan 3,67, siis tähän hintaan joka päivä.
...huomannut ja ärsyyntynyt tähän hintojen järkyttävään nousuun. Meillä on tässä vieressä Ruokavarasto, isompiin marketteihin on matkaa, joten Ruokiksessa tulee käytyä... tai ainakin siihen asti, kun havahduin siihen, että Voimariini tosiaankin maksaa noin 2,40 euroa (Citymarketissa 1,99; mutta ei se Voimariini ennen Cittarissakaan 12 markkaa maksanut!)) ja Saarioisten maksalaatikko 2 euroa (!!!). Siis KAKSITOISTA "mummoa" yhdestä maksiksesta, järkyttävää. Ennen se maksoi maksimissaan reilut 7 markkaa, Cittarissa joskus jotain 5,95. Koiralle syötimme ennen joskus Forssan maksalaatikkoa, koska se oli halpaa- jopa 3,90 markkaa esim. Citymarketissa. Nyt katsoin senkin hinnan Ruokavarastossa- 1,29 euroa eli n. 7,80 markkaa- enemmän kuin Saarioinen ennen!!
Ei mikään ihme, että kuitissa loppusumma 40 euroa melkein joka kauppareissulla, kun ennen pärjäsi 10-20 euroa vähemmällä. Tulee vähän sellainen fiilis, että hitto, minuahan ei lypsetä, en osta MITÄÄN- mutta minkäs teet? Pakkohan sitä on syödä! Grrr!!!
sori kun vastaus kesti.
Kävin paikallisessa siperianvalinnassa(siwa),
kun en kerenny muualle.