Olen jonkin sortin lakto-ovo vegetaristi.
En halua syödä liivatetta joten voisko joku asiantuntevampi kertoa mulle voinko syödä esim. mars-patukkaa kun siinä on soija-lesitiiniä?
Entä voinko syödä viilistä? Siinä on pektiiniä ja ainakin tietosanakirjan mukaan se on kasviperäistä..?
Animalian sivuilta menin jotain linkkiä pitkin ja löysin listan vegetaristejen karkeista ja kekseistä, mutta mulle riittäis sellanen lista jossa kerrottais liivattettomia karkkeja/keksejä.
Eli löytyykö sellasta? Tai viittiskö joku mainita muutaman?
Eikös liivatetta yleensä olekin hyytelömäisissä ruuissa? Onko olemassa mitään vanukkaita joissa ei ole liivatetta?
Mitä muita nimityksiä on liivatteelle?
Tuli nyt vähän paljon kysymyksiä ja saatan kuullostaa pieneltä herkkusuulta, mutta "oikeiden" ruokien suhteen mulla ei ole kysyttävää..
En halua syödä liivatetta joten voisko joku asiantuntevampi kertoa mulle voinko syödä esim. mars-patukkaa kun siinä on soija-lesitiiniä?
Entä voinko syödä viilistä? Siinä on pektiiniä ja ainakin tietosanakirjan mukaan se on kasviperäistä..?
Animalian sivuilta menin jotain linkkiä pitkin ja löysin listan vegetaristejen karkeista ja kekseistä, mutta mulle riittäis sellanen lista jossa kerrottais liivattettomia karkkeja/keksejä.
Eli löytyykö sellasta? Tai viittiskö joku mainita muutaman?
Eikös liivatetta yleensä olekin hyytelömäisissä ruuissa? Onko olemassa mitään vanukkaita joissa ei ole liivatetta?
Mitä muita nimityksiä on liivatteelle?
Tuli nyt vähän paljon kysymyksiä ja saatan kuullostaa pieneltä herkkusuulta, mutta "oikeiden" ruokien suhteen mulla ei ole kysyttävää..
Vastaukset 4
Vanhimmat
Suklaapatukoita voi jokseenkin huoletta lakto-ovo-vegetaristi syödä, sillä ne eivät sisällä liivatetta juuri koskaan. Minä tosin luen jokaisen tuotteen ainesosat läpi ihan periaatteesta (oikeampi termi olisi varmaan paranoia) - siinä tuntee olonsa arkeologiksi, joka kääntää muinaista kirjakääröä. :) Lesitiini on yleensä kasviperäistä, sillä sellainen on edullisempaa valmistaa; soijalesitiini siis on kasviperäinen aine, kuten nimikin kertoo. Pektiini on myös kasviperäinen.
Liivatteettomista karkeista en oikein tiedä kun niin harvoin karkkeja syön - kannattaa itse selailla tuoteselosteita, niin sitä parhaiten oppii. Muistaakseni ainakaan Ässä-mixeissä ei ole liivatetta.
Hyytelöissä on joskus liivatetta, mutta käsittääkseni nykyään pektiiniä käytetään enemmän. Vanukkaista en tiedä.
Liivatteen toinen suomenkielinen nimi on gelatiini, englanniksi se on gelatine.
"Oikeista" ruuista vielä sen verran, että esimerkiksi juustoissa käytettävä juoksute on peräisin kuolleen vasikan vatsasta - ei siis kovinkaan vegetaristinen aine. Lakto-ovo-ajoiltani muistan ainakin yhden juuston, jossa ei käytetty juoksutetta - nimi taisi olla Julius tms.
Kannattaa huomata, että kaikki juustoissa käytettävät juoksutteet eivät ole eläinperäisiä vaan osa valmistetaan mikrobien avulla. Lainaus Valion sivuilta:
Kasvissyöjille tieto juuston juoksetteen alkuperästä on tärkeä. Juoksete, juoksute tai juoksutin on maitoa saostava entsyymiseos. Sitä saadaan perinteisesti vasikan mahasta uuttamalla. Juoksetetta voidaan valmistaa myös hyötymikrobien avulla valkuaista hajottavista entsyymeistä. Näitä ns. mikrobiologisia juoksetteita voidaan käyttää sellaisten juustojen valmistuksessa, joiden valmistusprosessissa käytetään yli 50 ° C:n lämpötiloja.
Mikrobiologisella juoksetteella valmistetaan:
Polar 5,
Valio emmental sinileima,
Valio emmental punaleima,
Valio emmental punaleima raaste,
Valio emmental punaleima 17,
Valio emmental luomujuusto,
Valio Mustaleima,
Valio Mustaleima raaste,
Valio Kainuun juustoleipä,
Valio mozzarella raaste,
Valio Turunmaa,
Valio Turunmaa kuutio,
Valio Turunmaa 15 raaste,
Valio Turunmaa Ritari,
Valio Luostari,
Valio pizzajuustoraaste,
Valio kotijuusto,
Valio Benecol juustonkaltainen valmiste
Hovi-tuorejuustot(ei Kevyt Hovi -tuorejuustot)
Charme brie
Charme cheddarjuustoraaste
http://www.oikeuttaelaimille.net/foorumi/index.php?showtopic=715
Tuolla on paljon täysin vegaanisia herkkuja. Eivät siis sisällä liivatetta tai muitakaan eläinperäisiä aineita..
Kyllä niissä tuotteissa, joissa on liivatetta, lukee se. (ihan suomen kielellä)
Ei tarvii kuin katsoa kaupassa tuoteselostetta, niin näkee onko esim. vanukkaassa, suklaassa, karkeissa tai margariinissa liivatetta. On olemassa myös liivateeton vaihtoehto mun mielestä kaikille ruoille. Ainakin useimmille!