Tänään vietetään Runebergin päivää ja hänen kunniakseen on lupa nauttia ihania torttuja. Ennen leivoin niitä aina itse, mutta enää en ole vuosiin leiponut tai ostanut. Kouluaikojen ohjeissa ei käytetty mitään alkoholia kostutukseen ja tortut tuppasivat olemaan hieman kuivia vaikka maukkaita. Millä aineella niitä kannattaisi hieman kostuttaa? Ainakin kaupan torttuja on jotenkin kostutettu.
Runebergin tortut
Elsa
3709
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Punssilla tietääkseni.
Yleensä kai kaupan tortuissa on (valitettavasti) arrakkia, punssia yms. alkoholia. Tietäisikö joku valmistaako jokin leipomoista alkoholitonta runebergin torttua? Mieheni on absolutisti, joten tieto tulisi tarpeeseen.
Hesarissa oli pari viikkoa sitten niin hyvä ohje ettei ainakaan mun mielestä tarvinnut kostuttaa ollenkaan. Jouduin jättämään mantelit puolesta taikinasta pois ja tein koko satsin Fruisanalla, ja leivokset oli kosteita ja hyviä.