Mikä tarkalleen on pilkkumi? Vaatimaton tietoni ymmärtää sen olevan suurehko posliiniastia, ehkä soppakulho. Olisi mukava kuulla kuvaus ja mistä sana tulee. Onko se käännös, väännös vai mikä? Entä mahdolliset synonyymit esiintymisalueineen? Taloudessamme on astia, jota pilkkumiksi kutsun, miestäni sana huvittaa kovasti.
pilkkumi?
fiona
137450
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
http://www.nittsjokeramik.se/produkter/serviser/spilkum.htm
Eiköhän kippo, kulho. Materiaalin ei tarvi mitenkään olla posliinia.
skottepott in i spottkopp
onko spilkum muuten astia, johon spillskum kerätään?
Kuppia kallistanut on pikku pilkkumissa, onko tämä tuttu? Jämsän/Tampereen alueella ainakin?
Ei ollut entuudestaan tuttu sanonta. Täytyypä muistaa!
Meillä kotona käytetty sana. Spilkum = kulho. Meillä nimeä käytettiin eniten korkeahkosta, paksusta posliinista tehdystä astiasta, jossa säilytettiin kirnuttua voita.
Mullakin on pari sellaista arvokasta Arabialaista
Äitini nimitti pilkkumiksi isohkoa paksuseinäistä posliinikulhoa, ainakin meillä se oli valkoinen.
Google kuvahaku: pilkkumi
Onko tuttuja?
Mummoni kutsui pilkkumiksi posliinikulhoa, jossa säilytettiin kotona kirnuttua voita.
Käsitykseni mukaan tämä valkoinen ,sinikukallinen posliinipytty,eli pilkkumi,oli tarkoitettu nimenomaan voin säilytykseen. Eri alueilla voi olla että käytettiin muuhunkin,mutta keittokulho ei pilkkumi ollut. Keittokulho on erimallinen ja isompi kooltaan. Keittokulhossa on kansi jossa kauhalle lovi. Pilkkumi on kanneton astia.
Satakunnassa ainakin pilkkumi oli käytössä, isohko posliiniastia sekalaiseen käyttötarkoitukseen. Voitiin käyttää myös uunivuokana, salaattiastiana yms.
Pilkkumi on hauska kansanomainen sana, joka tarkoittaa yksinkertaisesti kulhoa. (Vrt. ruotsin spilkum = kulho.)
Käsittääkseni 1920-luvulla Arabia käytti nimenomaan tietyistä paksuseinäisistä, maljamaisista kulhoistaan markkinointinimeä Pilkkumi, siis ihan erisnimenä.
Kulhot olivat useinmiten pehmeän valkoisia ilman muuta koristelua kuin kohollaan oleva struktuuriviiva - joko lähellä ylälaitaa tai sitten aivan alhaalla, lähellä jalustaa. Tosiaan niissä oli aina matala jalka alla.
Joka tapauksessa noita vanhoja kulhoja myydään nykyään nimellä Pilkkumi. Googlaamalla ”Arabia Pilkkumi” näkee niitä liudan.
Usein maljoja nimitetään taikinakulhoiksi ja varmaan ainakin isokokoiset kulhot ovat olleetkin tähän tarkoitukseen. Samanlaisia kulhoja on kuitenkin erikokoisia, vain muutaman desilitrankin vetäviä, joten tuskin niitä kaikkia on käytetty taikinakulhoina. (Itse käytän hedelmäkulhoina.)
Saga
Välillä kuulee esim Huutokauppa keisarissa vanhoja sanoja mitä kuullut vain lapsena ja ehtinyt unohtaa, tuo on yksi selllainen.
Voisi tulla myös pilkkomisesta kun kulhoon pilkottu ruoka-aineita, mutta voi olla Ruotsistakin peräisin.