miten valmistaisitte

poron ulkofileen ?

Pakastimessa olisi syksyn poro-ostoksista jäänyt vielä syömättä vajaan kilon mötkäle poron ulkofilettä.

Olisin erittäin kiitollinen ohjeista, kuinka saisin siitä - eli miten, missä muodossa sen laittaisin- viikonlopun herkkuruuan..

ps. jäljellä on myös kieli, sydän , maksa ja jauhelihaa.. eli otan erittäin mielelläni vastaan ideoita myös niiden valmistamiseen !

4

990

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmm

      ...kännissä.

    • Jussi

      Vuoden 2003 toiseksi viimeisessä numerossa oli ruoka ohjeita porosta, itse tein poron ulkofileestä voitaikinaan käärityn pihvin. Ja hyvää oli!!

    • Stogen

      Venäläiset kehittivät aikoinaan meillä italiansalaattina tunnetun herkun. Alkuperäisimmässä muodossaan karvalakkipuolella lihaosa tehtiin keitetystä sydämmestä. Eli halkaise sydän ja putsaa se sisältä verestä. Laita sydän kiehuvaan veteen, jossa on juureksia, ja poista pinnalle syntyvä vaahto veke. Keittele noin tunti hiljaa hymyillen, sydän on kypsä. Leikkaa erittäin ohuiksi suikaleiksi ja sitten käytät lihan italiansalaattiin, jossa makaroni on korvattu keitetyllä perunalla.

    • memu

      Onko kieli vielä syömättä?
      Pistä kiehumaan veteen johon lisäät kokonaisia mustapippureita muutaman ja suolaa reilusti.
      En nyt tarkkaa keitinaikaa muista sanoa, mutta ½ - 1 tuntia on varmasti oikea.. Nahka pinnalta muuttuu vaaleaksi ja "kupruilee". Ota se pois, anna hetki jäähtyä ( ei kauan ), sitten kuorimaan nahkaa päältä pois.
      Valmista tuli!
      Hyvää herkkua viipaleina esim näkkärin päällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      29
      2312
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      29
      1642
    3. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      24
      1423
    4. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1412
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1082
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      121
      1044
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      916
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      237
      877
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      14
      747
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      730
    Aihe