Onko täällä muita mustanmakkaran ystäviä kuin minä? Tuore, kuuma mustamakkara puolukkahillon kera on taivaallista herkkua!
Mustamakkara
11
2126
Vastaukset
- FUNDEERAAJA
Jeah.. ohranenkin on nam.
Mustis on muuten hyvää myös, kun sen ensin laitaa jääkaappiin ja sitten paistaa voissa miedolla lämmöllä. Tulee rapea pintä... Ite en tosin dikkaa puolukkahillosta mut... niin apsurdia kun onkin... niin turun sinapin kanssa :-)- Jussi
Kerran pääsin kysymään Tapolan edustajalta, ja suositteli että tosi kuuma uuni, sellainen 250-270 astetta, eikä pidä liian pitkään niin tulee rapsakka pinta. Voissa en ole kokeillut paistaa. Jos pitää miedossa uunissa pitkään niin tulee lötköä, eikä oikein putoa, ainakaan yhtä hyvin.
Mutta ton sinapin jätän kyllä kokeilematta, ei millään pahalla.
- napo
kesällä kun käyttää grillissä.johan on rapsakkaa.itse syön puolukalla,sinapilla ja perunasalaatilla.
- Nam nam
Ei se kuitenkaan ole sellaista mitä oli ennen-
vanhaan kotonatehty.Kun sika teurastettin, siitä
otettiin veri josta karkeitten ruisjauhojen
kanssa tehtiin taikina.
Sitten taikina survottiin hyvin pestyihin,
erittäin talisiin suoliin, jotka sitten paistettiin paistinpellinpäällä kiviuunissa.
Oli rasvaista namia
Taikinasta senverran että kait sitä maustettiin
jollain, ainakin suolalla. - Titta
Menee alas niin puolukalla kuin sinapillakin ryyditettynä.
Mustamakkaran seuraksi sopii myös sakea valkokastike, jossa on kunnolla sipulia ja keitettyä kananmunaa sekä keitetyt perunat.
Vatsa tosin ei aina kyseisestä ruuasta pidä, mutta minä kyllä :)- Nami
En ole koskaan maistanut mustamakkaraa sinapilla. Aika moni sitä näyttää kehuvan. Hieman oudolta tuntuu tuo makuyhdistelmä, mutta voisin kyllä kokeilla joskus sitä ihan mielenkiinnosta.
- Titta
Nami kirjoitti:
En ole koskaan maistanut mustamakkaraa sinapilla. Aika moni sitä näyttää kehuvan. Hieman oudolta tuntuu tuo makuyhdistelmä, mutta voisin kyllä kokeilla joskus sitä ihan mielenkiinnosta.
Siihen ei sovi minun miestäni kuin mieto sinappi. Muuten pidän väkevästä.
Samoin veriletut ja oma omesose ovat lyömätön yhdistelmä :) Toki siinä saa olla puolukkasurvostakin kyytipoikana.
- yök
Mansen kakkaa en suuhuni laita!!!
- Titta
Ei äitisi ole opettanut sinulle, että ruuasta ei sanota YÖK?
Oletko maistanut ikinä, vai kuulutko kastiin ennakkoluuloiset .... ? - EnUskaltaisi
Titta kirjoitti:
Ei äitisi ole opettanut sinulle, että ruuasta ei sanota YÖK?
Oletko maistanut ikinä, vai kuulutko kastiin ennakkoluuloiset .... ?Aika hurjalta tuntuu ajatus laittaa suuhunsa jonkun verta.
- bobgeldof
Aikatarkoin viikoittain,satun asumaan sellaisessa paikassa josta "mustamakkaratehtaaseen" ei ole kuin 10minsan ajo..ja on TAKUULLA tuoretta,suoraan "Makkarabaarista". Siihen puolukkahillo ja kylmä maito..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 563700
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.453116Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1512924Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,342739SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.722383Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s591881Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1171728Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a201228Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai681160- 821131