Valkoista Kebab-

Olisiko kenelläkään hyvää resptiä valkoiseen Kebab-kastikkeeseen. Näin kerran erään etelämaalaisen kokin tekevän sen piimäpohjaan?!?

Tietääkö joku?

Kiitti etukäteen.
4593
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

2 dl maustamatonta jogurttia
ripaus mustapippuria
ripaus suolaa
roiskaus sitruunamehua
1,5 tl raastettua ja hienonnettua valkosipulia

Äänestä

Ei tartte edes suolaa.

Äänestä

Joskus 80 luvulla Porissa Otavankdun Gyros grillissä valkonen kastike oli tehty kokkelipiimästä ja maustepippurista No se ei ollu kauheen hyvää, mutta eihän se mikään oikea ollutkaan.

Äänestä
  • Gyros grillillä mikänkin söin mutta kokkelipiimää en muistakkaan! Sen perkeleellisen paskataudin sitten muistankin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kastiketta kirjoitti:

Olisiko kenelläkään hyvää resptiä valkoiseen Kebab-kastikkeeseen. Näin kerran erään etelämaalaisen kokin tekevän sen piimäpohjaan?!?

Tietääkö joku?

Kiitti etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu