Totuus

ja sen löytäminen

Jos tahdot löytää totuuden, niin unohda skeptismi. Skeptismi ei aatteena pysty löytämään totuutta edes itsestään, vaan suhtautuu skeptisesti skeptismin totuudellisuudesta esitettyihin väitteisiin.

8

1597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paitsi tiedettä

      Sepä voi tosiaan olla niin että nämä surullisenkuuluisat _tieteelliset_ skeptikot ovat onnistuneet kääntämään skeptismin omaksi irvikuvakseen.

      • Älkää naurattako

        Miten voit keksiä mitään uutta, jos tyydyt siihen mitä on? Vaikea uskoa, että olet tosissasi, vaikka uskovaiset tunnetusti vihaavat kaikkea uutta.


      • vaan puolustaa saavutettuja...
        Älkää naurattako kirjoitti:

        Miten voit keksiä mitään uutta, jos tyydyt siihen mitä on? Vaikea uskoa, että olet tosissasi, vaikka uskovaiset tunnetusti vihaavat kaikkea uutta.

        Ehkä sinun olisi käytännössä lähemmin tutustuttava ns. tieteelliseen skeptismiin.


      • skedbis
        Älkää naurattako kirjoitti:

        Miten voit keksiä mitään uutta, jos tyydyt siihen mitä on? Vaikea uskoa, että olet tosissasi, vaikka uskovaiset tunnetusti vihaavat kaikkea uutta.

        "Uskovaisista" en tiedä, mutta oikea usko ei vihaa, vaan haluaa etsiä aina uutta. Eikä se "totuus" niin kauhean monimutkainen juttu ole. Absoluuttinen totuus ei kuulukkaan ihmisille, mutta finiittinen kuolevainenkin saattaa hipasta infiniittistä...


    • Baevis

      Jos tahdot löytää totuuden, olet väärässä paikassa ja väärässä asemassa. Et totuutta tule löytämään vaikka sitä kuinka haluaisit tai vaikka kuinka uskoisit että sen olet löytänyt.

      • sgedbis

        Ikuisen totuuden voi löytää, kunhan uskaltaa elää ja kokea ennakkoluulottomasti elämää, sekä ajatella asioita joka suunnalta. Jokaisella on mahdollisuus.

        Sitten kun sen löytää, ei tarvitse enää uskoa, vaan silloin "tietää".
        Ja minä tiedän mistä puhun.


    • paras mitä voi saada

      Absoluuttista, täydellistä totuutta ei varmaan voi uskoa löytävänsä millään tavalla. Skeptisminkin olisi hyvä se asia myöntää. "Oman totuutensa" voi kuitenkin koettaa löytää. Tieteellinen skeptismi voi siinä olla osittain avuksi ja osittain haitaksi.

      • skepsisminkin????

        "Absoluuttista, täydellistä totuutta ei varmaan voi uskoa löytävänsä millään tavalla. Skeptisminkin olisi hyvä se asia myöntää."

        Tätähän skepsismi juuri toitottaa. Sensijaan eri väitteiden uskottavuutta voi kyllä verrata ja punnita tunnettujen "tosiasioiden" valossa.
        Itse olen kriittinen realisti, joka etsii totuuden kaltaisuutta. Skepsismi ainakin jossain muodossa (skepsismiä on monta eri lajia) on minulle hyvinkin läheistä. Totuuden kaltaisuuteen pyrkiminen vaatii eäilemään väitteitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      210
      10655
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      67
      2920
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2638
    4. 88
      2510
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      151
      2212
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      267
      2079
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1451
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1425
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1270
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      35
      912
    Aihe