Maailmassa on valtavasti korkeasti koulutettuja ihmisiä, ns. tiedemiehiä. Koska poliitikot kaikkialla maailmassa pyrkivät talouskasvuun, on itsestään selvää, että tiedemiehet ovat todistaneet ikuisen talouskasvun olevan mahdollista. Ei kai niitä turhaan ole koulutettu suurin kustannuksin.
Ilmasto ei muutu vaikka ilmaan päästeltäisiin CO2:sta kuinka paljon tahansa, eikä Maan muillakaan resursseilla ole mitään rajaa. Tämä on tieteellisesti todistettu. Täytyy olla koska:
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2009/04/tyoryhma_pohtimaan_talouskasvua_709490.html?origin=rss
Tosin, jos minä olisin diktaattori ja näkisin ikuisen talouskasvun välttämättömäksi, se myös kasvaisi vaikka kasvattajat tukehtuisivat siihen. Se on yksinkertaista: kuormasta syöjät ripustetaan lyhtypylväisiin, ja vuosituotto käytetään työntekijäin toimeentuloon ja mitä jää yli, se käytetään tuotannon kasvattamiseen.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Valtioitten kultavarantoja ei ole. Raha on vain tieto tietokoneen näytöllä, joka on useimmiten lainarahaa ja on harvoin käteisenä. Tavarat ovat kertakäyttö tuotteita ja kiinteän omaisuuden arvo määräytyy vain hyvällä sijaintipaikalla. On suuri illuusio ja joukko huonompia mielikuvia talouskasvusta.