On se varmaan vaikeaa myöntää kaikkien "virallisten ilmastoennustuksien" menneen täysin pieleen.
Onko media ja politikot niin typeriä, etteivät korjaa virheitään, vai onko pelko ja painostus niin suurta?
ILMASTOHORTOILUN TUSKAA
jeeppimies
13555
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mitkä "ilmastoennustukset" ovat olleet virallisia ja mitkä niistä ovat menneet "täysin pieleen"? Pyydän yksiselitteistä vastausta. Tämä vuosikymmen on noin 0,2 astetta lämpimämpi eli olemme viime vuosikymmeneltä tälle vuosikymmenelle kokeneet mittahistorian nopeimman lämpenemisen.
ei kannata mitään vastailla, toteaa vain jooo jooo joopa joo ilmoja se pitelee...
2000-luvulla LÄMPENEMINEN PYSÄHTYNYT JA ILMASTO KYLMENTYNYT GLOBAALISTI, VAIKKA CO2 MÄÄRÄ MONINKERTAISTUNUT. VIIMEISEN SADAN VUODEN AIKANA LUONNOLLINEN LÄMPÖTILAVAIHTELU VAIN NOIN 0,5 ASTETTA. AIVAN SAMA MITÄ ILMA"TIETEEN"LAITOKSEN JA IPCP:N LINKKEJÄ LAITAT. MITTAUSTULOKSET KERTOVAT KYLMÄT TOSIASIAT.
Hohhoijaan "nerokas" salakirjoitus, hohhoijaa.
Etelänapamantereella ennätyssuuret jäämassat. Kiinassa kylmimmät talvet 200 vuoteen. CO2:n määrä ennätyksellinen. Mikään näistä ja monista muista faktoista eivät tue ihmisen aiheuttamaa ilmastonmuutosteoriaa. Ainoa mikä on selvästi muuttunut on maailmanlaajuinen elintason aleneminen, johtuen ilmastonmuutosHUIJAUKSESTA.
siihen mopoosi, pätkii ja savuttaa aika pahasti jo... B U A H H
on vain niin jumalattoman lyhyt varsi (mittaushistoria). Ja kun ei ymmärrä historiaa ei todellakaan voi käsittää tulevaisuutta.
Hohhoijaa saanut ilmeisesti mopon! Onneksi olkoon hohhoijaalle. Muista varoa albedoa ja libidoa, kun näin kylmillä keleillä ajelet. Varo myös "varjoja" ja villapaitoja sekä pallonpuoliskojen sekoittumisia. Onko maapallon ilmakehän libido mielestäsi noussut, oi kaikkitietävä hohhoijaa.
Tilastojen ja erilaisten käyrien manipulointi haluamansa näköiseksi ei ole vaikeaa. Ilma"tieteen"laitos sumeilematta tätä keinoa käyttää mielistellessään IPCP:tä tai jopa sen painostuksesta. Kylmenevä ilmasto saadaan näyttämään lämpenevältä tekemällä harhaanjohtavia mittauksia siihen tarkoituksenmukaisista paikoista. Kuinka kauan tälläistä huiputusta jatkuu ?
Voisiko joku ilmastohippeli ystävällisesti kertoa miksi haluatte : -Maapallon tuhoutuvan?(oma paha olo?) -Ilmastoveroja, ihmisten syyllistämistä? -Elinkustannusten tuplaantumista? -Nettiurkintaa, valvontaa, pelottelua? -Maailmanrauhan epävakaisuutta? -Globaalia ihmisarvojen epäoikeudenmukaistamista? -Yleistä kurjuutta tekosyynä ilmasto? -Suuryritysten maailmanvaltaa? MIKÄ ON TEIDÄN MOTIIVI ???
"2000-luvulla LÄMPENEMINEN PYSÄHTYNYT" Joo, joka vuosi ei tule uusia lämpötilaennätyksiä. Kukaan ei ole moista väittänytkään. "ILMASTO KYLMENTYNYT GLOBAALISTI" Ei ole. Ilmasto on tällä vuosikymmenellä noin 0,2 astetta lämpimämpi kuin edellisellä vuosikymmenellä. Ilmasto on pitkän aikavälin keskiarvoja, lyhyen aikavälin tarkastelut ovat säästä puhumista. "VAIKKA CO2 MÄÄRÄ MONINKERTAISTUNUT" CO2-pitoisuus kasvaa noin 1 % vuodessa eli ei todellakaan ole moninkertaistunut. Vuotuinen säteilypakotteen kasvu on noin 0,05 W/m2 vuodessa kasvihuonekaasujen takia ja se on hyvin vähän verrattuna vuotuiseen ENSOn, AMOn ja Auringon aktiivisuuden vaihteluihin. Pitkällä tähtäimellä kyseinen kasvu on kuitenkin hyvin merkittävä. "VIIMEISEN SADAN VUODEN AIKANA LUONNOLLINEN LÄMPÖTILAVAIHTELU VAIN NOIN 0,5 ASTETTA." Lämpötilavaihtelu viimeisten 100 vuoden aikana on noin yhden asteen luokkaa, ilmastollisesti laskettu lämpeneminen jotain 0,7 asteen luokkaa. "AIVAN SAMA MITÄ ILMA"TIETEEN"LAITOKSEN JA IPCP:N LINKKEJÄ LAITAT. MITTAUSTULOKSET KERTOVAT KYLMÄT TOSIASIAT." Panepa sinä sitten näytille ne mittaustulokset jotka tukevat sinun väitteitäsi. :D
KUn kerran postasit tuon hörhöilysi tuplasti, niin saat vastauksenikin tuplasti: Tuskin kukaan haluaa mitään mainitsemistasi asioista. Mutta jotkut niistä tulevat väkisin ilmaston lämpenemisen ja sen hillitsemisen ja ylikansoituksen seurauksena. Eli viestisi oli taas vain pelkkää hörhöilyä ja provoilua.
MIKSI HORTOILET JATKUVASTI TÄLLÄ TIEDEPALSTALLA ? Oi suuri ilmastopäälikkö HOHHOIJAA.