Ilmastouskonnon harjoittajilla on melko heppoisia perusteluja muutoksesta:
"Nykyinen ns. kylmältä tuntuminen johtuu FOSSIILISTEN POLTTOAINEIDEN RANKASTA KÄYTÖSTÄ. Kyseisten polttoaineiden käyttö alkoi jo vuosina 1890 ja vuoteen n. 1985 asti käytettiin paljon rikkipitoisia ja tuhkaavia polttoaineita, jolla ei kuitenkaan ole merkitystä tähän kylmenemis asiaan".
Mitäköhän ihmettä tarkoittaa "ns. kylmältä tuntuminen" , "jolla ei ole kuitenkaan merkitystä tähän kylmenemisasiaan"
Perustuuko uskonto johonkin "kylmältä tai kuumalta tuntumiseen". Aika heppoisin perustein ihmisiä vedätetään. Erikoinen on tämä ilmastouskonto, jonka arvosteleminenkin tuntuu olevan kielletty.
TÄSSÄ TODISTEET
tuntuu kylmältä?
5339
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ilmastouskonnon parhaat argumentit ovat JOS, EHKÄ, SAATTAA OLLA, VOI TAPAHTUA, JNE. Ei ikinä mitään todellista.
Yksinkertaisesti ilma tuntuu kylmältä vaikka mittarit näyttäisivät jotain muuta. Hyvä kun huomasit juttuni. Te hörhöt ja hörhöt eli molemmat hörhöt. Yhdet hörhöt väittävät, että Ilmaston muutos johtuu hiididioksiidin "tuotannosta" tai "päästöistä" ja toiset väittävät, että Auringon "aktiivisuus" on laskenut. Olette ihan pihalla kaikki Ilmastouskovaiset eli hörhöt. OK, juttuni lähti harhailemaan siinä rikki ja tuhka osassa, koska se on ollut aiemmin tärkeä tekijä Jääkenttien sulamisessa. Nythän suuriosa likasesta lumesta on jo sulanut ja tänä talvena Pohjoisnavalle satoi mukavasti uutta puhdasta lunta. Mutta POINTTIni on se, että Te Hörhöt ette ota huomioon kokonaisuutta, joka lähtee liikkeelle massan polttamisesta taivaan tuuliin. Se massa ei häviä mihinkään. Se massa muuttaa vain paikkaansa ja etsii itselleen uuden paikan jos löytää. Hiiidioksiidi löytää melko nopeasti itsensä kasvien rakennusaineena ja myöhemmin lehmän pötsistä ja vielä myöhemmni paskakasana kynnöksellä ja vähän valkoiseksi värjättynä Tavjan ykkösmaitolasissa. Mutta vesi ei helposti paikkaansa löydä ellei satu olemaan matkalla tammikuussa Pohjoisnavan suuntaan.
paljon muuta ole. Kokonaisuus on paljon suurempi asia kuin sinun pikku nippelitarinasi. Olet kuitenkin vähän jyvällä asiasta. Kaikki vaikuttaa kaikkeen, eli maapallon ilmastoon nähden avaruusympäristömme on lähes 100 % kaikki. Tarkoittaa sitä, että kosmiset vaikutukset määräävät lähes täydellisesti planeettamme olosuhteet. Ei sen vaikeampi asia.
Paradoksaalista että kaiken lisäksi hömppä sai tuulen purjeisiinsa Al Goren vaalikampanjasta, sen kansakunnan edustajan joka ei ainakaan ensimmäisenä elintasostaan tingi.
Jees, koko jutun aloittaja eli USA ei sitoudu itse mihinkään päästövähennyksiin vaan lisää saastetta pukkaa, niin kuin muukin maailma, Kiina, Venäjä, Intia, ym.. Ja täällä meuhkataan ja vouhotetaan saamatta mitään aikaiseksi, ainakaan ilmaston suhteen.