Prosenttilaskut

Opettaisko joku, niin kuin pikkulapselle prosenntiarvon, prosenttiluvun ja perusarvon laskemisen! Miten ihan oikeasti lapselle opetetaan nämä ymmärrettävästi!????????
2653
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Perus- tai kantaluku on tarkasteltavan asian määrä, vaikka eurojen määrä lompakossa, esim. 300. Prosentti on sadasosa kantaluvusta, tässä kolme. Jos vaikka tekee ostoksia 60 eurolla, lompakon euroista hupenee 20 %. Prosentuaaliset muutokset vaativat tarkuutta. Maksakoon rompe 100 €. Hintaa nostetaan ensin 10 % ja myöhemmin lasketaan 10 %. Mikä on hinta hinnanlaskun jälkeen? Hinnannoston jälkeinen hinta on 110 €. Kun tästä vähnnetään 10 %, saadaan hinnaksi 99 €.

Äänestä

X per 100 kertaa prosenttimäärä. Piste.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dspjidf kirjoitti:

Opettaisko joku, niin kuin pikkulapselle prosenntiarvon, prosenttiluvun ja perusarvon laskemisen! Miten ihan oikeasti lapselle opetetaan nämä ymmärrettävästi!????????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu