mikä on teidän mielestä parasta pizzajuomaa? :)
pizzajuoma
lkrgfb6r
201870
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Mitä ihmettä on pizzajuoma?
että pizza survotaan tehosekoittimeen ja siitä tehdään pirtelöä?
Elikkäs: 1. Maito 2. Piimä 3. Pepsi tai kokis 4. Vesi 5. Bisse
laitat maidon ja piimän kärkeen - PIZZAN kanssa! Käsittämätöntä. 1. Punaviini (Frutti di maren kanssa valkoviini) 2. Kivennäisvesi 3. Cola 4. Ei muuta
juntti jos juot PIZZAN kanssa VIINIÄ??!!! sen kanssa juodaan olutta, kivennäisvettä tai limua. Myös meillä kotona Italiassa.
juntteja italialaisiakin (suuri maa...), jotka juovat olutta pizzan kanssa. Tosin, sinähän et ole italialainen, vaan pelkkä juntti - suomalainen sellainen. Itse asiassa jo pizzan syöminenkin on tarpeeksi junttia - juomasta riippumatta.
Mä oon ainakin ennemmin kunnon suomalainen perusjuntti ku joku naurettava italialainen hintukka; pieni kitara käteen ja ruusu suuhun..sit välillä siemastaan hieman punaviiniä..HA HA! :D Naurettavaa touhua.
olevan.
tainnut italialaista komistusta lähellä käydäkkään, vaihtaisin tusinan suomalaisia mättöruokaa vetäviä juntteja yhteen komeeseen italiaanoon ihan millon vain.
Junttijunttijuntti :) Kummallinen tapa näillä lapsukaisilla haukkua joka asiasta toisiaan. Tuskin se kenestäkään sen juntimpaa tekee jos yksi tykkää yhdestä ja toinen toisesta. Juuri tänä aamuna luin lehdestä että maksakirroosi tappaa moninkertaisesti enemmän nyt kuin vielä pari vuotta sitten. Juuri työikäisiä, jopa alle kolmekymmpisiäkin. Sairaalassa makaa nelikymppisiä naisia jotka eivät ole koskaan juopotelleet itseään humalaan mutta juovat pari lasi viiniä päivässä. Vaikka päässä ei tunnu sellainen alkoholimäärä niin maksa ei sitä kestä. Että en menis juntiksi kutsumaan ihmistä joka syö pizzansa pepsin kera.
Kyllä ne kirroositapaukset on enempi sitä "ammattilaisosastoa". Moni kirroosipotilas ei ole eläessään juonut alkoholia eli moni ei ymmärrä, että sairaus voi johtua niin monista tekijöistä. Tarpeetonta ihmisten leimaamista tuollainen kirjoittelu. Eiköhän skoolata huurteisella pizzan ääressä!
....
Ainoastaan pizzerioissa myydään litran tuoppeja (budsissa ja sivukaiteessa ainakin, muuallakin ehkä). Väljähtynyt kalja on paras pizzajuoma.
ja pekonisipulisavujuustopizza, siitä ei suomalainen perinneruoka parane. Pizzapohjassa tietty terveellistä ruisjauhoa. Bon voyage!
Kuinka isäinmaallista :o))) niin se on sit muuten Bon apetit, ellet ole merimatkalle lähdössä
Itse suosin Pepsi maxia.
Mulla aina zero cokis ilman jäitä. En yleensäkkään juo ruuan kanssa kaljaa tai viiniä, vasta sitten ruuan jälkeen, no ehkä kotikaljaa jos se on hyvin tehty.
Kylmä (kotimainen) lager tai IPA
Pirtelö
yrmy