Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *se*

      Uusi Jatkuva Talouskasvu taas muhii...

    • hehee.

      Paskavarvasta vituttaa, kun osakkeiden arvo on taas nousussa. ELÄKÖÖN TALOUSKASVU!

    • kaikkihan tietää

      että nousua seuraa aina lasku ja päinvastoin. Minusta on mukavaa että osakkeet jo nousevatkin, kun laskennallisesti olin hävinnyt jo toista milliä. Tosin se nyt on vain numeroita, koska ei ole ollut tarvetta realisoida mitään. Istutaan vaan tasapyllyä ja odotellaan ettäs kurssit taas nousee.

    • Torakan pieru

      Hieman yksioikoista ajattelua tuollainen kapitalismin ja vaurauden arvostelu. Ihmiskunta on sotinut aina kun siihen on ollut varaa. Se on tuonut mielettömän kilpavarustelun ja sitä kautta loistavia innovaatioita, esim internetin. Hupaisaa, että arvostelet tuotetta käyttämällä hyväksesi sitä. Ei se, että sotia toivoisin tai rajatonta luonnonriistoa. Kuitenkin jatkuva talouden nousu kivikaudelta lähtien on kuitenkin tuonut myös hyvinvointia ihmisille. Ei se jakaudu tasaisesti, mutta kaikille siitä tihkuu pikku hiljaa lisää. Tuohan se taas muita ongelmia mukanaan, mutta mitalilla on kaksi puolta. Taistelussa ilmastonmuutosta vastaan esiintyy kaikki äärikapitalismin muodot. Ajatus on hyvä, kuten komunismissakin, mutta siinäkin varallisuus jakautuu melkoisen epäreilusti. Pelkästä ilmasta laskutetaan loistavan markkinoinnin vuoksi ja siinä, hyvä sielun veli, olet huomaattasi mukana myymässä muille. Ja ihan ilmaiseksi. Miljoonia ilmaisia kauppahenkilöitä. Suorastaan käsittämättömän nerokasta. On pakko kunnioittaa IAIM innovaation kehittäjää James Hansenia ja hyperlaskuttajia kuten Al Gorea. Jos moiseen kykenisin, taloni olisi 5 kertaa isompi kuin Goren. (vitsi, vitsi, saman kokoinen vain.). Kaikki me toivoisimme samalasta kykyä rahan ohjaamiseen tilillemme. Sori, että ajatukseni koostuu pieruista. Koitan vain katsoa maailmaa laajemminkin kuin pelkän putkiajattelun avulla. Pieruila on kyky laajeta.

      • röpönen

        Eipä taida mananmajoille miljoonia kukaan viedä!


      • Torakan pieru
        röpönen kirjoitti:

        Eipä taida mananmajoille miljoonia kukaan viedä!

        Ei todellakaan ole käärinliinassa taskuja. Mutta mieti miltä tuntuu, kun muut muistelevat Nobelvoittajana? Vaikka perusteetta olisikin sen saanut. Päämäärä kaunistaa keinot. Tosin IAIM:ssä ei ole päämääränä ihmiskunta vaan henkilökohtainen raha ja maine.


      • jeesusitte
        röpönen kirjoitti:

        Eipä taida mananmajoille miljoonia kukaan viedä!

        ...but in the mean time kuolemaa odotellessa, on ihan kiva, kun on sitä takavaraa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      122
      822
    2. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      24
      777
    3. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      695
    4. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      668
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      45
      600
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      67
      548
    7. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      76
      537
    8. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      52
      536
    9. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      525
    10. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      506
    Aihe