Tällä hetkellä Venus ja Kuu ovat lähekkäin taivaalla. Kuu on sirppinä ja Venus loistaa sen yläpuolella.
-Käykää vaikka katsomassa! On hauskan näköinen pari.
-Käykää vaikka katsomassa! On hauskan näköinen pari.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tosi kauniin näköistä, ellei jopa romanttisen näköistä. Harvoin sattuu tuollainen "oppositio" maasta katsottuna.
Rakastan tähtiä!
Kaunista oli ja tämä ilmiö ei toistu, sillä Kuu liikkuu niin nopeasti. Huomisen iltataivas on taas "tavallisemman" näköinen.
samat sanat, Rakastan tähtiä ja niiden "tuijottelua".
Itse asiassa tänään kuu on vielä Venuksen lähettyvillä, jonka jälkeen kuu onkin lähellä Marsia kahtena seuraavana iltana.
Mutta enää ei yhtä hienossa asemassa kuin eilen.
=)
On aika erikoista(?), kun illalla näkyy samaan aikaan Venus, Mars, Saturnus ja Jupiter. -On mitä katsella.
Syksyllähän Jupiter poistuu pitkäksi aikaa pohjoiselta pallonpuoliskolta eteläiselle taivaalle ja me ei sitten ainakaan 10 vuoteen nähdä Jupiteria ellei matkusteta etelän lämpöön.
Venus ja Jupiter ovat vierekkäin tänä vuonna marraskuussa 5.11 aamulla. Planeettojen väli on vain 0,5 astetta eli kuun läpimitan verran. vau.. Todella harvinainen tapahtuma. Kesäkuussa 8pvä tapahtuu Venuksen ylikulku auringon edestä. Ylikulku näkyy koko Euroopassa. Venus on vain tähän mennessä kulkenut Auringon pinnan edestä vain 6 kertaa. Viimeksi v. 6.12 1882.
Seuraava kuunpimennys 4.5 illalla. Suomessa huonosti näkyy. Mutta, täydellinen kuunpimennys 28.10 aamuyöllä, silloin Suomessa pitäisi näkyä hyvin, kuu siirtyy täysvarjoon klo 4.14 syvimmillään pimeys on n. klo 6 aamulla. Pimennys päättyy 7.54.
Ursan sivuilla sanotiin että, maaliskuussa näkyy Pluto. Ei saa olla katuvalot eikä kuun valo häiritsemässä.
Ja vielä jossain vaiheessa tänä keväänä Venus on kuun takana. Samalla ylittää.
Kävin juuri hetki sitten allakkasivuilla lukemassa tämän vuoden pimennyksistä ja Venuksen ylityksestä, joka tapahtuu 8.6.2004 ja alkaa klo. 08:19, on syvimmillään klo. 11:21 ja päättyy klo. 14:22. Tästä seuraavan kerran ylitys tapahtuu kesäkuussa 2012. Sitä seuraavat ylitysparit on vasta yli 100 vuoden kuluttua. -Muistaakseni joulukuussa.
Olet varmaan käynyt Ursan sivuilla tai muilla tähtitieteen harrastajien sivuilla katsomassa viime elokuista Merkuriuksen Aurigon ylitystä?
On kiinnostavaa nähdä syksyllä tuo Venuksen ja Jupiterin vieretysten olo. -Harvinaista herkkua on viime aikoina ollut runsaasti tarjolla.
Harmitti vähän, kun silloin oli pilvistä, kun Kuu oli Venuksen ja Marsin välissä. -Pääsitkö sinä nauttimaan siitä tapahtumasta?
Ei jupiter sentään kokonaan näkyvistä häviä ensi vuonnakaan. Se näkyy vain huomattavasti lähempänä taivaanrantaa, eli nousee vain parinkymmenen asteen korkeudelle etelässä ollessaankin.
Totta on, että Jupiter kiertoradallaan "painuu" ekliptikan (maan kiertoradan tason) "alapuolelle" muutamaksi vuodeksi, mutta ainakin Etelä-Suomessa nousee näkyviin muutamaksi tunniksi vuorokaudessa, ainakin joinakin kuukausina joka vuosi; sikäli kun sattuu olemaan yö, eikä päivä...
-vanha viisastelija
Jouduin eilen ajamaan autolla Jyväskylästä Lopelle illalla. Kuu ja Venus olivat näkyvillä melkein koko matkan ajan ja vielä menosuunnassa. Ajatukset harhailivat ja tuli jotenkin mystinen olo.