Miksi vain tunnettuja merkkejä?!?

Miksi ihmeessä kampaamot kaikki myyvät vain samoja tuotteita kuin kaikki muutkin? Olen törmännyt uuteen Eva Professionaliin ja niillä on tosi hyviä muotoilutuotteita, joita haluaisin. Kun olen kyselly niitä Helsingin kampamoista niin vastaus on et ei ole kun meillä myydään näitä tunnettuja merkkejä... Ihmettelen, että miten kampaamot joiden pitäis olla trendikkäitä ja muotitietoisia eivät halua tarjota asiakkailleen uutuuksia?!?!?
8471
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

saada myydyksi sellaisia tuotteita jotka kaikki tuntevat, eikä tätä eva prof. jonka sinä ja muutamaa muu tuntevat :D tila tuotteet netistä?

Äänestä

Muutaman ihmisen työllistävän kampaamon ei kannata myydä paria merkkiä enempää. Uuden tuotesarjan ottaminen myyntiin tarkoittaisi siis puolen valikoiman muuttamista, mikä taas kävisi toivottoman hitaasti, kun poistuva tuote olisi saatava hyllyistä pois - useimmiten sitten alennuksella. Uutuuksien ottaminen myyntiin onkin sitten silkkaa lottoamista, joko tykätään tai ei. Asiakkaan tarpeita ja toiveita ei voi tyydyttää ihan loppumattomiin.

Äänestä
  • Mutta eikö se olisi myös kampaamoille kilpailuvalttia erottautua vähän muista? Vai eikö ammattilaiset luota siihen, että he osaavat myydä hyviä tuotteita vaan olettavat ihmisten automaattisesti vain haluavan sitä samaa kuin kaikki muutkin? Vaikea uskoa, että vain minä odotan kampaamoilta uutuuksia?

    Äänestä

  • Jotain muuta kirjoitti:

    Mutta eikö se olisi myös kampaamoille kilpailuvalttia erottautua vähän muista? Vai eikö ammattilaiset luota siihen, että he osaavat myydä hyviä tuotteita vaan olettavat ihmisten automaattisesti vain haluavan sitä samaa kuin kaikki muutkin? Vaikea uskoa, että vain minä odotan kampaamoilta uutuuksia?

    Ajattelepa asiaa kampaamoyrittäjän kannalta; siis istu hetki hiljaa ja mieti oikein tosissasi. Miten suuri asiakaskunta ja paljonko rahaa vaaditaan siihen, että kokeileville asiakkaille voidaan tarjota kivoja uutuuksia? Millä perusteilla ne uudet tuotteet valitaan myyntiin? Paljonko hyllytilaa ja lisäneliöitä tarvitaan? Mitä myymättömille tavaroille tehdään? Kun olet saanut mielikuvaharjoituksen tehdyksi, voit miettiä, kuinka suuren hinnankorotuksen sinä siedät kampaamon palveluissa ja sen myymissä tuotteissa siitä hyvästä, että saat niitä jatkuvasti vaihtuvia uutuuksia kokeiltavaksesi. Ja sitten taas miettimään sen kampaamoyrittäjän kannalta.

    Äänestä

  • Toisen alan yrittäjä kirjoitti:

    Ajattelepa asiaa kampaamoyrittäjän kannalta; siis istu hetki hiljaa ja mieti oikein tosissasi. Miten suuri asiakaskunta ja paljonko rahaa vaaditaan siihen, että kokeileville asiakkaille voidaan tarjota kivoja uutuuksia? Millä perusteilla ne uudet tuotteet valitaan myyntiin? Paljonko hyllytilaa ja lisäneliöitä tarvitaan? Mitä myymättömille tavaroille tehdään? Kun olet saanut mielikuvaharjoituksen tehdyksi, voit miettiä, kuinka suuren hinnankorotuksen sinä siedät kampaamon palveluissa ja sen myymissä tuotteissa siitä hyvästä, että saat niitä jatkuvasti vaihtuvia uutuuksia kokeiltavaksesi. Ja sitten taas miettimään sen kampaamoyrittäjän kannalta.

    Hmm, niin. Kun mitetitään niin näkökulmia on toki monia. Kampaamoala on trendi- ja muotiala, jonka tulee olla ajan hermoilla, mieluiten vähän jopa edellä. Jos olen ymmärtänyt oikein, niin ei kampaamoidenkaan tarvitse ostaa miljoonaa pulloa kerralla, jotta pääsisivät kiinni uusiin tuotteisiin ja tuotemerkkeihin. Mistä siis ajatus siitä, että palveluiden ja tuotteiden hintojen pitäisi tästä syystä nousta?? Lisäksi olen ymmärtänyt, että ala on varsin kilpailtu ja sitä myöten erottautuminen massasta voisi olla varsin hyvä juttu. Itse, samoin kuin ystäväni haluavat kampaamosta ammattilaisen opastusta myös tuotteiden valinnassa ja aina vain noita samoja tarjolla. Onko niin, että ammattilainen ei luota taitoihinsa myyjänä (ok, tämä on provosoiva toteamus, jonka tarkoituskin on mahd. tuottaa reaktiota)? Ja jos oikein mietitään niin isojen merkkien mainonta kohdistuu kyllä kuluttaja- ja markettien tuotteiden myyntiin eikä kampaamotuotteisiin, jolloin kampaamot kilpailevat jatkuvasti markettien tuotteiden kanssa. Kampaamotuotteet saavat osansa markkinoinnista lähinnä vain sillä, että merkki on sillä valmiiksi tunnettu. Ystäväni joka on töissä suuressa kampaamossa on kertonut, että on tosi turhauttavaa selitellä sitä, miksi joku elvital cittarissa on huonompi kuin se kampaamossa myytävä samalla tuotemerkillä oleva tuote... Ja jos puhutaan siitä, että noita merkkejä ja tuotteita olisi niiin kauheasti tarjolla niin ei meille kuluttajille niitä liiemmin esitellä, liike toisensa jälkeen myy niitä samoja tuotteita. Varmasti maahantuojilla on vaikeaa toimia, mikäli ammattilisilla ei ole kiinnostusta mitään uutta kohtaan. Tämänkin tuotemerkin kohdalla olen ymmärtänyt, että on tarkoitettu vain parturi-kampaamotuotteiksi. Eikö sillä sitten ole mitään lisäarvoa alan ihmisille? Luulisi, että sellainen olisi varsin hyvä asia ja lisäisi kampaamoiden uskottavuutta. Ja mitä palveluiden ja tuotteiden hintoihin tulee. Miksi ihmeessä niiden tarvitsee muka nousta uuden tuotemerkin johdosta? Onko niin, että kampaamon tarvitsee aina ostaa kauheen suuria varastoja kun tuo valikoimiinsa uusia tuotteita? Hmmm... Taloutta lukeneena kannattavuus ja hinnoittelu ei perustu kyllä ihan näihin. Ja usein juuri se tunnetuin on myös kalliimpi, sillä tunnettavuudesta saa myös maksaa. Mutta, olenko oikeasti ainut kuluttaja ja kampaamoasiakas, joka voisi toivottaa uusia tuulia myös Suomen kampaamoihin?

    Äänestä

Tämän kyseisen merkin edustajan pitäisi ahkerasti kaupata tuotetta kampaamoihin ja hemmotella sisäänostajaa risteilykupongeilla sekä suklaarasioilla =) Jos yksikään loppuasiakas ei koskaan ole nähnyt mainosta, jutunpätkää tai muuta esitystä tuotteesta, kyllä valinta varmaan kohdistuu kampaamossa käydessä siihen jo hyväksihavaittuun, tuttuun merkkiin. Missä sinä sitten tähän tuotteeseen "törmäsit"?

Äänestä
  • Merkistä löytyi saitti, joka ei tarjoa kuluttajalle oleellista tietoa. Minun tapauksessani inci-listaa. Joten valitsen tutun ja turvallisen jatkossakin.

    Äänestä

Maahantuojalla on uuden merkin lanseeraamisessa ja tunnetuksi tekemisessä suuri työ, markkinoilla on paljon sarjoja ja niin maahantuojan kuin jälleenmyyjienkin täytyy uusien tuotteiden/sarjojen kohdalla mietittävä omaa/tuotteen imagoa, Kohderyhmää, mitä sellaista uusi sarja tarjoaa jota tunnetummat eivä tarjoa jne. Suurilla maahantuojilla on etunaan tunnettavuus ja volyymi, heillä on tarjota yrittäjien käyttöön valmis mainosmateriaali jne. Pienille yrittäjille nämä ovat arvokkaita asioita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jotain muuta kirjoitti:

Miksi ihmeessä kampaamot kaikki myyvät vain samoja tuotteita kuin kaikki muutkin? Olen törmännyt uuteen Eva Professionaliin ja niillä on tosi hyviä muotoilutuotteita, joita haluaisin. Kun olen kyselly niitä Helsingin kampamoista niin vastaus on et ei ole kun meillä myydään näitä tunnettuja merkkejä... Ihmettelen, että miten kampaamot joiden pitäis olla trendikkäitä ja muotitietoisia eivät halua tarjota asiakkailleen uutuuksia?!?!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu