21.12 2012 talvipäivänseisauksena aurinko on linjassa linnunradan keskustan kanssa?
Onko astronominen tosiasia
, että
13887
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
No eipä todellakaan ole. Linnunradan keskustan deklinaatio lienee jotakin -28 astetta ja auringon deklinaatio on eteläisimmilläänkin vain noin -23,5 astetta. Eikä rektaskensiokaan ole sama.
valon matka, eli linnunradan keskusta on jo matkustanut aika helvetin kauas siitä pisteestä mikä meille tuolla hetkellä näkyy. Pitää muistaa että me katsomme menneeseen, emme nykyisyyteen tai tulevaisuuteen. Sen lisäksi täytyy muistaa että me olemme kiertäneet tällä etäisyydellä linnunradasta jo miljardeja vuosia, samoin Aurinkokin on sitä kiertänyt, eikä linnunradan keskusta ole lähettänyt minkäänlaista yliluonnollista kuolemangravitaatiosädettä ennenkään tänne häiritsemään aurinkoa tai meitä.
väittämän mukaan kyseinen linja olisi melko tarkka muutamia vuosia 2012 ympärillä. Tapahtuma liittyisi maan pyörimisakselinakselin "vaappumiseen" 26 000 vuoden syklissä. Eli edellinen kerta olisi ollut 26 000v sitten.
Miten laaja on "Linnunradan keskusta"? Jos Linnunradan keskustaksi ymmärretään vaikkapa 30 asteen halkaisijainen ympyrä "Sgr A*":n ympärillä (jossa lienee Linnunradan musta aukko) niin onhan aurinko varmaan sitten linjassa sen kanssa maasta katsoen, eli tuohon aika isoon haarukkaan osuu.
... sama tilanne tietysti on viikkoja ennen ja jälkeen tuon päivämäärän - ja joka vuosi. Vuosi 2012 ei ole mikään erikoistapaus tässä suhteessa. Eli jos "Linnunradan keskusta" määritellään hyvin laajaksi alueeksi niin joka jeesuksen vuosi aurinko on maasta katsoen sen suunnalla monta viikkoa talvipäivänseisauksen aikoihin. Ja jos valitaan pistemäinen Linnunradan keskus kuten Sgr A * ("Sagittarius A star") niin sellainen tilanne ei toteudu koskaan.
"aurinko on linjassa linnunradan keskustan kanssa" Mitä tuo edes tarkoittaa? Ymmärtääkseni kahden pisteen välille voidaan aina vetää suora linja.
""aurinko on linjassa linnunradan keskustan kanssa" Mitä tuo edes tarkoittaa? Ymmärtääkseni kahden pisteen välille voidaan aina vetää suora linja. " Kysyjä tarkoittaa, että "meidän vinkkelistä" eli Maa olisi se kolmas piste. Mutta vastaushan tuli jo, että ei ole.
"Ymmärtääkseni kahden pisteen välille voidaan aina vetää suora linja." Ei onnistu aina. Jos vaikka pisteiden välissä on iso kivi.
Linja on sen verran abstrakti käsite että se voidaan helposti vetää kiven läpi.
Mutta muunväristen kivien kanssa voi olla vaikeuksia.
opiskelin aikoinaan maanmittausta. Jonkinlainen tieto tai urbaanilegenda oli, että joskus, ehkä sata vuotta sitten maanmittarin välineisiin kuului puukaira, jolla saattoi kairata reiän puuhun, ettei tarvinnut puuta kaataa. Teodoliitilla sitten tirkisteltiin noiden reikien läpi tähyä. Tuossa ei varmaankaan tarvinnut ottaa huomioon puun väriä.
......
harmaaseen kiveen ei puukaira pysty.