Kävin perjantaina ostamassa ruokia viikonlopuksi paikallisesta isosta marketista.
Vielä pari kuukautta sitten kotimainen kurkku maksoi n. 5 /kg, nyt vain 1,25 /kg.
Hinnat ovat laskeneet rajusti!
hinnat laskeneet rajusti!
ostostentekijä
8768
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sillä ei kukkaroa ei ruokaostoksia tasapainoiteta. Turha puhua että HINNAT on laskeneet rajusti jos vain kurkun hinta on laskenut.
täällä on muutaman tuotteen hinnannoususta yleistetty kaikkien hintojen muka nousseen.
Tiedäthän tuon itsekin, että talvella kasvikset kalliimpia.
ne tietävän, jotka tällä palstalla valittelivat pitkin talvea hintojen nousua!
yksinkertaisuus, hinnathan ovat nousseet ihan virallisten tutkimustenkin mukaan. Ei kausituotteiden hinnanvaihtelu ole mikään uusi juttu ja ruokakaupassakin suurin osa tuotteista on sellaisia, minkä hinnoissa ei ole kausivaihtelua. Se ei paljon leivän hinnassa näy, että kurkku on kesällä halvempaa.
Uusi peruna tulee kauppoihin, niin perunan hinta nousee tosi rajusti. Samoin käy suomalaiselle kurkulle jo ennen joulua!
"Uusi peruna tulee kauppoihin, niin perunan hinta nousee tosi rajusti." Juhannuksen yli, niin uuden perunan hinta romahtaa ja loppukesästä putoaa kaikenlaisten vihannesten hinnat. Fiksu on se, joka osaa hyödyntää sesonkivaihtelut eikä jääräpäisesti osta juuri sillä hetkellä kallista tavaraa.
Minäkin ostin uuttaperunaa eilen, en suinkaan kotimaista, mutta vähintäänkin yhtä maukasta, ei tosin niin vetistä kuin usein on eka rymättylän pottu. Hintaa oli tosin vain murto-osa kotimaiseen verraten. Talvisaikaan pruukaan suosia halvempia tuontivihanneksia, koska ne ovat kasvaneet luonnonvalossa, eivätkä sähkölamppujen loisteessa ja keinolannotteiden loiskeessa. Sitäpaitsi ne ovat pirusti halvempia kuin kotimaiset. Näin menettelen myös lihojen kanssa. Kotimainen lammas on 100 prosenttia kalliimpaa kuin uusiseelantilainen, naudanlihan kanssa sama juttu. Suosin kotimaista ainoastaan silloin jos se on hinnaltaan edullisempaa, laatueroja ei juurikaan ole, ei ainakaan kotimaisen hyväksi. Minun taloudessani raha on ratkaisevassa asemassa, toki laadullakin on merkitystä, toistaiseksi ei ole kuitenkaan tuontitavaroihinkaan isommin tarvinnut pettyä.