Eli minkäläistä jousta kannattaisi käyttää kohtuu kokemmattomalle jousiamumujalle? Ballista, Taljajousi,joku lasertähteimellä varastettu varsijousi. Tarkloituksena on aloittaa harrastus maatilalla. Myös haluasin suostuksia merkeistä mitkä ovat hyviä.
Mikä on paras jousimalli?
3
1787
Vastaukset
- 43242
vastakaarijousi.
- Bogenschütze
Aloittelijalle paras on varmasti harjoitusvastakaarijousi. Vetojäykkyys jotain väliltä 20 - 30 paunaa riippuen ampujan fyysisistä ominaisuuksista. Jousi kannattaa ostaa alan erikoisliikkeestä esim. Jousiammunnan TTV Oy, Pedi Archery tai Sherwood Shop.
Hyviä merkkejä: Hoyt, Win & win, Samick, Spigarelli.
Edullisia perusjousia löytyy mm. seuraavilta valmistajilta: Samick, KAP, Sebastien Flute.
Suosittelen että otat yhteyttä johonkin jousiammuntaseuraan. Siellä saat opastusta ammuntatekniikkaan, välineiden hankintaan sekä välineiden virittämiseen. - Jo oikeasti kiinnost
Ehkä ei kuitenkaan ballista, se on keskiaikainen sotakone.
Jos olet oikeasti kiinnostuntu jousista niin tee itse tavallinen suora jousi.
Silloin opit miten jousi ja nuolet toimii.
Unohda kaikki ultralaserjutut, näyttää vain naurettavalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2032175
- 1341198
- 1131073
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa23827- 58806
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34771ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42638Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175584Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46577- 10560