Kevään kokemuksia?

DiRulla

Mitenkäs teillä on lähtenyt liikkeelle rullistelu tänä keväänä - vertailukohtana viime kesä. Itselläni on takana perin hyvä peruskuntokausi. Mutta kyllä on tukkoista. Viimeksi 24 km, aikaa puolitoista tuntia ja keskiyke 170! Jossain mättää nyt. Viime kesänä sentään 30 km lenkki meni keskinopudella 20 km/h ja syketaso melkein 10 pinnaa alempana. Mäennousukyky on parantunut huimasti, mutta keskinopeus on alhainen. Ilma on toki ollut vähän kylmänpuoleinen ja siitepölyäkin on. Mutta mites sulla? Kuinka on sujunut? Onko ilma tuntunut kylmältä, oletko havainnut siitepölyn haittaavan,....?

4

504

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soc

      Itselläni varsinkin mäkisessä maastossa sykkeet karkaa aika korkealle,vaikka tulikin luisteluhiihdeltyä talvella n.500 km.Ovat ne varmaan kuitenkin aika erillaisia lajeja?Mutta mukavaa on,aurinko paistaa ja aina löytyy vastatuulta ja myötätuulta:vaihtelua.

    • DiRulla_x

      No nyt näyttää kone lähtevän käyntiin. 30 km, 1 h 40, 158 bpm.

      Otin ihan iisisti ja silti, suunnilleen 6 km pidemmästi vain vähän pidemmässä ajassa ja pulssi 12 pinnaa alempana. Ihme juttu. Joskus kulkee joskus ei. Oli varmaan flunssaa painamassa tuossa aiemmassa. Kymmenen minuuttia otan tuosta pois suht helposti muutamalla kerralla.

      Kirjautuminen ei näytä onnistuvan tässä upouudessa ja uljaassa Suomi24-systeemissä. When it works, don't change it.

    • sportster86

      Vajaat kymmenen kertaa on tullut käytyä lenkki tekemässä. Pituus ollut 5 -15km. Sykkeitä ja aikoja ei niin tule seurattua. Lähinnä huomaa jaksamisessa ja vauhdissa, kuinka jalat tottuvat taas tähän liikunta muotoon.

      Pitempiä lenkkiä varten tulee otettua sauvat myös mukaan. Mutta nyt ensin pitää taas tuota ihan perusluistelua harrastaa jonkin aikaa, jotta tuo jalkatyö ensin toimii. Pyöräteiden kuntohan se taas on, joka mielekkyyttä syö, jos jokin.

    • DiRulla_x

      30 km, 1 h 27 min, ka 150 - olipa helppo ja nautittava. Kumma juttu, kun joskus vaan sujuu ja sitten toisinaan ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      232
      6717
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      116
      5056
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      163
      4829
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      64
      3296
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      105
      2913
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2349
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      139
      1920
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      70
      1916
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1754
    10. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      225
      1644
    Aihe