Mistä on kyse

Viitaten kaikkia järisytäneeseen konkurssiuutiseen, mikä Kemijärvessä on vikana, miksei mikään kannata? Onko kyseessä moraalin rappio (massaliike, homojuhlinnat) vai Timo E. Korva?? Keskustapuolue? Nurmikupu? Vastauksia, suo vastaus, suo vastaus, suo vastaus sukkelaan!
7704
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mikä on tämä konkurssi uutinen...?

Äänestä
  • Mikä helvetin Konkurssi...?

    Äänestä

  • ihmettelen ja kirjoitti:

    Mikä helvetin Konkurssi...?

    konkurssi?

    Äänestä

  • oma, hlökohtainen kirjoitti:

    konkurssi?

    Koko "perähikiä" menee konkkaan. Vähemmälläkin tappelulla on puljuja saatu konkurssiin!

    Äänestä

  • kaupungin konkka!!! kirjoitti:

    Koko "perähikiä" menee konkkaan. Vähemmälläkin tappelulla on puljuja saatu konkurssiin!

    Kemijärven kaupungista hiipuu koko ajan se kuluttavin ikäluokka 20-40vuotiaat kansalaiset muille paikkakunnille.Em.väestöpohja pitäisi yllä kulutusta ja toisi verokertymää kaupungin kassaan.Talousjoht.Ollila on irtisanoutunut ja edessä on vaikeat ajat keksiä kustannuksille maksajat.Kyseessä on jo nyt henkinen konkurssi ja se taloudellinen koittaa lähitulevaisuudessa.Tehkää jotain!

    Äänestä

Kemijärven suurin ongelma on kaiketi se, että entiset sellumies-myönteiset edustajat vaikuttavat kaupungin valtuustossa edelleen. Eli kaupungilla ei ole kykyä uusiutua uuteen tilanteeseen ilman sellua. Katsokaapa vaan telkkarista kuinka esim. Palin taittaa matkaa Himalajalla. Paikalliset Palinin tapaamat ottavat täysin pellen roolin kun Palin heitä haastattelee - usein turismia tavoitellakseen. Kemijärveläisten tulisikin tilata Palin paikkalle ja ryhtyä vaikka elämöimään siitä, että luonnon kaunniissa tilassa elää "paskalammikko" entisen sellutehtaan jäljiltä. Näin turistejakin paikkakunnalla saataisiin houkutultua, että tulkaa turistit katsomaaan paskaläjää ja luontoa samanaikaisesti.

Äänestä
  • kantopohjaa suuria turistijoukkoja tavoiteltaessa. Paskalammikoitahan on etelämmässäkin, eikös se kuuluisa ole siellä Lievestuoreella? Mitenkä lie siellä turistit käy mokomaa katsastamassa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Holger Raappana kirjoitti:

Viitaten kaikkia järisytäneeseen konkurssiuutiseen, mikä Kemijärvessä on vikana, miksei mikään kannata? Onko kyseessä moraalin rappio (massaliike, homojuhlinnat) vai Timo E. Korva?? Keskustapuolue? Nurmikupu? Vastauksia, suo vastaus, suo vastaus, suo vastaus sukkelaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu