Tietääkö kukaan, mitä kastiketta ravintolat ym. käyttävät kasviswokeissa? Onko kyseessä joku hapanimelläkastike tms? Entä minkä merkkinen olisi hyvä?
Valmis kastike
4
2168
Vastaukset
- kiinalaista ruokaa?
No, voin sanoa että heität rahasi hukkaan jos valmista ostat. Laita kattilaan desi sokeria, desi riisi/valkoviinietikkaa, 2 rkl soijakastiketta ja haluamasi mausteet (esim. chiliä, sipulia, seesaminsiemeniä). Kuumenna ja lisää 2 rkl maizenaa sekoitettuna desiin vettä. Anna porista miedolla lämmöllä 5 minuuttia. Avot, sinulla on hapanimeläkastike samalla vaivalla kuin valmiskastikkeen lämmitys, vain reilusti halvemmalla ja ilman natriumglutamaattia.
- itse tehtyä
Minun versioni ei kovin kiinalainen ole, vaan menee ehkä vähän intian suuntaan.
Eli tehosekoittimessa kunnolla sekaisin vettä, hapankaalia, pari palaa omenaa, pari kuivattua taatelia (ilman kiveä), valkosipulia, chiliä ja ripaus gram-jauhoa, vähän kurkkumaa, jauhettua kuminaa tai sitten valmista intialaista curry-mausteseosta t. caram masalaa. Kuumenna paistinpannu ja heitä tämä seos kyytiin. Keitä pari-kolme minuuttia hyvin sekoittaen ja pane syrjään. Tämän voi sitten käyttää vokattujen vihannesten kastikkeena tai kastikkeena ihan muuten vaan. - kaipaisin
itse tehtyä kirjoitti:
Minun versioni ei kovin kiinalainen ole, vaan menee ehkä vähän intian suuntaan.
Eli tehosekoittimessa kunnolla sekaisin vettä, hapankaalia, pari palaa omenaa, pari kuivattua taatelia (ilman kiveä), valkosipulia, chiliä ja ripaus gram-jauhoa, vähän kurkkumaa, jauhettua kuminaa tai sitten valmista intialaista curry-mausteseosta t. caram masalaa. Kuumenna paistinpannu ja heitä tämä seos kyytiin. Keitä pari-kolme minuuttia hyvin sekoittaen ja pane syrjään. Tämän voi sitten käyttää vokattujen vihannesten kastikkeena tai kastikkeena ihan muuten vaan.Kiitos molemmille vastaajille. Kaipaisin kuitenkin vielä jonkun valmiin kastikkeen nimeä, kun olen niin surkea keittiöhommissa.
Nuo itse tehdyt kastikkeet eivät taida säilyä kovinkaan pitkään, kun kyse on yhden hengen taloudesta?
Olisiko jollain Mestarikokilla tiedossa joku tällainen vastaava kastike ihan vaan kaupan hyllyhstä? Ei kuitenkaan mitään vahvaa, HP:tä olen kokeillut, mutta se ei ole minun makuun.
- yritetään vielä
Se, mitä ravintolat käyttävät, tietysti riippuu ravintolasta. Varmaankin sekoittavat itse enimmäkseen.
Tässä joitakin tuotteita, joita suosittelen kokeilemaan. Kaikki ovat täyttä kasvisruokaa eli ei mitään lihaliemiä tai liivatteita piilotettuna.
Näitä siis voi lisätä wokkiin loppuvaiheessa juuri ennen tarjoilua.
Suosittelen ostamaan pullon tai pari hyvää soijakastiketta (Aasia-kaupoista miel.). Näitä voit sitten lisätä noiden valmiskastikkeiden lisäksi. Soijakastike säilyy pitkään.
* Blå Band tandoori kasvis-soijakastike
* Blå Band tandoori kasvis-soijakastike - hyvää tofun ja vihannesten kanssa
* Meira grillaus- ja marinointikastike
* Pirkka grillauskastike - lisää vähän soijakastiketta
* Pirkka Mexican meksikolainen ateriakastike - sopii myös wokkaukseen
* Pirkka Oriental indonesialainen ateriakastike
* Pirkka Sweet & Sour kiinalainen ateriakastike
* Saarioinen grillauskastike - lisää vähän soijakastiketta
* Santa Maria BBQ Sauce Smoky - erittäin hyvää tofun kanssa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937748
- 403722
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021876- 241160
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321013Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,28973Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53827Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31772Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60739TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o268703