Ateriaali: Vanhuksille mm. aterioita kotiin kuljetettuna. Maistoin esim. kalkunakastike riisilla, kevätkääryle hapanimelä kastikkeessa..näin ala-arvoista ruokaa ei aikaisemmin ole tullut maistettua. Onko kellään vinkkejä kotiinkuljetetusta, HYVISTÄ RUOKAPALVELUISTA vanhuksille??
ATERIAALI
Ei nirsoilua!
21173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sekä ehdottaisit joko yhteistä palaveria, jossa maistelisitte kyseisiä ruokia tai sitten kysyt ihan suoraan, että onko tekijä syönyt itse sotkujansa.
Lähtökohtana voitaisiin pitää sitä yksinkertaista asiaa, että jos ruoka maistuu hyvälle tekijänsä mielestä, niin sangen usein se maistuu myös muille syöjille.
Tänä päivänä tilanne vain tuppaa olemaan sellainen, että vanhukset unohdetaan kautta linjan. Vankiloissakin tarjotaan parempaa ruokaa, kuin mitä vanhukset joutuvat syömään.
Päättäjien huoli se ei ole, he ovat oman vanhuutensa turvanneet muhkeilla eläkkeillään, joten he voivat ruokailla tasokkaissa ravintoloissa vielä vanhuksinakin.
Kohtelusta sitten puhumattakaan.Vanhustahan saa pomottaa ja käskyttää palvelun työntekijä mielensä mukaan,vanha ihminenhän ei ole asiakas.