Moi!
Antakaa ihanat immeiset ohjeita
mannasuurimoiden käytölle. :)
3 pussia olisi kaapissa, joissa eräpäivä
umpeutuu ensikuussa.
En kyllä ilkiä roskiinkaan heittää.
Puuron kyllä osaan väsätä,
mutta mitä muita tiedät? Kiitos! :)
Mitä kaikkea mannasuurimoista?
9
5860
Vastaukset
- Ansu
Kävin kyllä tuossa myllynparas-sivuilla,
mutta tuota sivua
en LÖYTÄNYT! Oon sokea!!!
Kiitos paljon ja aurinkoista päivää! :) - poropeukalo
Ansu kirjoitti:
Kävin kyllä tuossa myllynparas-sivuilla,
mutta tuota sivua
en LÖYTÄNYT! Oon sokea!!!
Kiitos paljon ja aurinkoista päivää! :)etkö painanut tuota linkkivinkkiä?
On siellä pikaisesti katsottuna 25 reseptiä.
- Valistaja
Ei tuollaisten kuivien viljatuotteiden "parasta ennen" -päiväys ole mikään takaraja, jolloin tavara olisi roskiskamaa. Vanheneminen tapahtuu kovin hitaasti ja tuollaisen päiväyksen jälkeen tavaraa ei voi väittää enää priimakuntoiseksi ja uutistuoreen makuiseksi. Vuosi, pari eteenpäin ja mannasuurimosi ovat todennäköisesti vielä täysin syötäviä.
Termeillä "viimeinen käyttöpäivä" ja "parasta ennen" on aika oleellinen ero. - mannikas
kokeile tätä tykkäätkö, erikoinen, mutta hyvää:
100 g voita
2 dl mannasuurimoita
2 rkl rouhittuja manteleita
4 dl sokeria
kanelitanko
4 kokonaista neilikkaa
4 dl kiehuvaa vettä
1.sulata voi kattilassa
2.joukkoon suurimot, hämmentele kunnes ruskistuvat hieman
3.sekoita joukkoon mantelit, sokeri, kanelitanko, neilikat
4.kaada kiehuva vesi joukkoon ja keitä n. 15 min sekoittaen kunnes sakenee
5.anna vetäytyä liinan alla kattilassa
6. kaada isoon tai pieniin astioihin, anna jähmettyä, kumoa, ripota pinnalle kanelia
Hesarista ohjeen aikoinaan löysin ja herkutteluun teen silloin tällöin - puuroo, puuroo
Vispipuuro on herkkua, kun sen vatkaa oikein hyväksi. Sen voi tehdä valmiista mehusta tai puolukoista, punaherukoista, vadelma sopii sekaan ja vähän mansikkaakin.
Kokeileppas suklaapuuroa. Teet ensin normi mannapuuron, johon lisäät tavallista kaakaojauhetta, mikä tahansa kelpaa. Kolme ruokalusikallista on aika hyvä määrä. :-)
- Anonyymi
Käytä leipä/sämpylätaikinaan osana muiden jauhojen kanssa. Itse käytän, jos muita jauhoja ei ole riittävästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka922999GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431147- 831122
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja511015Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!31974- 67858
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39852- 53837
- 44822
- 71770