Muonion Lukio lapin huonoin ?

No miten tässä näin pääsi käymään, eli Muonion lukio on suomen 20 huonoimman lukion joukossa, Lapin lukioista huonoin. Edellisvuosien jumbo Enontekiökin on lähes 100 sijaa paremmalla sijalla kuin Muonio.

Onko vikaa opetuksessa vai tyhmissä oppilaissa?
112021
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

haetaan sieltä organisaation alimmilta portailta.

Lukiossahan näitä edustavat oppilaat ja opettajat.

Olisikohan syytä nyt kuitenkin kiinnittää huomio sinne organisaation yläpäähän?
Jospa kysymys onkin johdon strategisista valinnoista?

Äänestä

Tuo Iltasanomien listan pisteytys on 4 lukuaineen arvosanoista kaikista suomen lukiosta. Mutta jos olisi mitattu vaikka kaikkien ylioppilaiden tulos cooper-testissä, olisivat nämä urheiluopisto-lukiot olleet listan kärjessä.

Eli urheilija-oppilaat eivät mitään lukutoukkia ole, se on selvää. Toki tulos ei lukion mainetta ainakaan paranna, mutta kyllä nykyisellä Lukiolla on paikkansa. Ne jotka eivät halua huonomaineisen lukion nimeä toikkariin, lähtevät opiskelemaan muualle. Ne joille urheilu ja yo-lakki ovat tärkeitä, tulevat muonioon.

Äänestä
  • Mutta kuitenkin, kyllä opettajat saavat mennä itseensä, myös kyllä oppilaat!!!! Ei tulosta tule, jos töitä ei tehdä. Opettajilla on myös paljon petraamista. Muutamat opet on varmasti aika ratautuneita.. Mutta eipä tuotakaan saa yleistää! Ja kunnan hallintopuolellakin tekemistä!!! Vois mielestäni nostaa tämän asian tapetille!

    Äänestä

että Enontekiöllä on aika vähän abeja ja jos joku niistä saa hyvän tuloksen se nostaa koko lukion arvosanaa. Näitä kahta lukiota ei voi verrata keskenään. Muonion lukiossa on hyvä opetuksen taso ja oppilaat fiksuja ja mukavia. Ja myös mahdollisuus suorittaa ammattitutkinto sekä hiihtopainotteisuus kannustaa nuoria liikkumaan. Kielten opetus on hyvällä mallilla ja ihan yhtä hyvin Muonion lukiosta pääsee esim. lääkikseen kuin Helsingin luonnontieteellisestä.

Itsekin joskus aikoinaan kirjottaneena tiedän, ettei se niin helppoa ole älliä saada, melkoinen puristus nuorelle.

Kannustetaan omia nuoriamma ja omaa lukiota, sama noille tilastoille!

Äänestä
  • tilastot saahan näyttämhän hyvältä ja tavoithet mutta miten lie se käytäntö toimii..asiassa ko asiassa..

    Äänestä

listan kärjessä ovat lukiot joihin pääsee sisään hieman yli ysin keskiarvolla.
muonioon pääsevät kaikki.

hyvää työtä siellä tehdään - elämää varten.

Äänestä

Yo-todistuksella ei ole muuta virkaa kuin jatkokoulutuspaikan haku. Sen jälkeen ei sitä todistusta ole kyselty. Hyvin on pärjätty. Enontekiöltä muuten tuli hyvä tulos myös jatkokoulutuspaikkojen saannin osalta. Kukaan ei vaan maininnut montako prosenttia näistä jatkopaikoista tuli vähemmistökiintiöistä. Siitä huolimatta kaikki kunnia naapurikunnalle! Onnea heille. Näillä arvosanilla mitataan ensisijaisesti oppilaita ja vertailun tulokseen pitäisi liittää sisäänoton keskiarvo. Sitten voisi arvioida oppilaitoksen hyvyyttä tai huonoutta vähän paremmin.

Äänestä
  • nyt niinkään ole, etteikö ylioppilastutkinnolla ja lukion käymisellä muuta ar voa ole kuin jatkokoulutukseen pääseminen. Korkeintaan lyhyellä aikavälillä niin voi ollakin, mutta ihmisen koko elämää ajatellen niillä on kovinkin suuri arvo. ainakin useimmille.
    Itse kirjoitin ylioppilaaksi 42 vuotta sitten ja olen huomannut, kuinka suuri merkitys on ollut sillä peruskoulutuksella, yleissivistyksellä ja oppimiseen tottumisella minkä lukiosta sai. Vielä täällä eläkkeelläkin ollessa saan nauttia siitä uteliaisuudesta elämän eri ilmiöitä kohtaan jonka sain lukiossa nimenomaan. Myös vahva kielitaito (joka ei toki ole säilynyt ilman jatkuvia ponnisteluja) on noussut arvaattomaan arvoon internetin aikakaudella ja tottumus systemaattiseen tiedonhankntaan ihan vain omaksi huvikseen tuottaa jatkuvasti iloa ja hyötyäkin.
    Ja niinkin kyllä on, että kun keskustelet nuoren tai vanhan ihmisen kanssa, melko nopeasti huomaat hänen tietotasonsa ja itsenäisen ajattelukykynsä. On ilo tavata ihmisiä, joita elähdyttää muutkin asiat kuin juuri vain raha ja menestys ja maine ja kunnia.
    Niin että näin.

    Äänestä

ei kerro oppilaitoksesta vielä oikein mitään.

Paljon mielenkiintoisempaa olisi vertailla eri lukioiden sijoituksia oppiaineittain eriteltynä.

Keskiarvotilastohan tämäkin olisi, mutta se kertoisi paljon enemmän siitä, missä oppiaineissa ongelmat ilmenevät. Tältä pohjalta olisi helpompi lähteä parannuksia suunnittelemaan.

Äänestä
  • KIELET KIRJOITETAAN JA MATIKKA KUINKA HISTORIA

    Äänestä

  • KIRJOITIN kirjoitti:

    KIELET KIRJOITETAAN JA MATIKKA KUINKA HISTORIA

    historiassa kaksi magnaa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eetveretti kirjoitti:

No miten tässä näin pääsi käymään, eli Muonion lukio on suomen 20 huonoimman lukion joukossa, Lapin lukioista huonoin. Edellisvuosien jumbo Enontekiökin on lähes 100 sijaa paremmalla sijalla kuin Muonio.

Onko vikaa opetuksessa vai tyhmissä oppilaissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu