Menestyminen ei vaikuta ihmisen lisääntymiseen. Joten kehittyykö ihminen enää evoluutiomielessä?
Kehittyykö ihminen
6
477
Vastaukset
- LauriT
Kehittyy. Taudit luovat valintapainetta varsinkin alueilla, jossa terveydenhuolto on heikkoa esim. Afrikassa. Malaria-alueilla sirppisoluanemia (suojaa malarialta) on yleistä ja löytyy sieltä AIDSillekkin immuunia porukkaa. Tuo geeni, joka antaa vastustuskyvyn AIDSille tulee todennäköisesti yleistymään paikallisissa populaatioissa.
- ilman muuta
Jos sikainfluenssa äityy kovin äkäiseksi, niin jäljelle jäävät vain ne, jotka ovat tuolle virukselle immuuneja. Kai silloin voi sanoa, että ihmiskunta on kokenut evoluutiota?
- LauriT
ilman muuta kirjoitti:
Jos sikainfluenssa äityy kovin äkäiseksi, niin jäljelle jäävät vain ne, jotka ovat tuolle virukselle immuuneja. Kai silloin voi sanoa, että ihmiskunta on kokenut evoluutiota?
Ilmaus on melko huono, koska evoluutio on muutosta populaation geenialleelien suhteessa. Tätä kyllä tapahtuu, mutta jotenkin ''kokenut evoluutiota'' on huono ilmaus.
Jos sikainfluenssa käy pahaksi, vastustuskyvyn antavat geenit yleistyvät. Tämä ei kuitenkaan johdu siitä että kaikki muut kuolivat. - ilman muuta
LauriT kirjoitti:
Ilmaus on melko huono, koska evoluutio on muutosta populaation geenialleelien suhteessa. Tätä kyllä tapahtuu, mutta jotenkin ''kokenut evoluutiota'' on huono ilmaus.
Jos sikainfluenssa käy pahaksi, vastustuskyvyn antavat geenit yleistyvät. Tämä ei kuitenkaan johdu siitä että kaikki muut kuolivat.Väitätkö, etteivätkö ko. geenit yleistyisi silloinkin, kun kaikki muut geeniyhdistelmät häviäisivät? Taidat olla yleisten määritelmien vanki?
- LauriT
ilman muuta kirjoitti:
Väitätkö, etteivätkö ko. geenit yleistyisi silloinkin, kun kaikki muut geeniyhdistelmät häviäisivät? Taidat olla yleisten määritelmien vanki?
Totta kai yleistyvät, mutta on niin epätodennäköistä että muut häviävät kuolemalla.
- mies..
Ihminen vaan itse kehittää itseänsä ja muuttuu lopulta robotiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2037016
- 594632
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s384278- 713249
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161955Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271706- 171670
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹401573- 341459
- 1431237