Hirssin ja tattarin peseminen

onko pakollista

Puuroja varten hirssi ja tattari tulee pestyä (kun ohjeet sanoo niin).

Miten on niiden peseminen jauhamisen yhteydessä?

Kosteita jyviä ei pysty jauhamaan eli ne pitäisi pestä, kuivata ja vasta joskus myöhemmin jauhaa. Mulla on pieni viljamylly ja sinne viljan joukkoon olen laittanut välillä vähän hirssin jyviä (tai tattaria). Sillä saa leipään vaihtelua.

5

3596

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja kuivaus uunissa

      Itse teen niin, että panen jyvät runsaaseen veteen ja sitten kaadan veden pois lävikön läpi. Sitten panen jyvät uunipellille ja kuivaan/paahdan niitä n. 200 asteessa viitisen minuuttia tai kun ovat kuivia. Paahtaminen tuo erityisesti tattarille lisämakua. Tosin jotkut kaupan tattarisuurimot ovat jo valmiiksi paahdettuja. Silloin niitä ei kait välttämättä tarvitse pestäkään.

      • mylläri/alkuperäinen

        Kiitos vihjeestä. Kiertoilmauunissa se kuivaminen on melko nopeata. Kokeilen tuota, kun huomenna jauhan jyviä pikkumyllyllä ;)


    • tattaritto

      Kun tattari kuoritaan, jyvän suojakuori poistuu ja se altistuu kaikelle sille, mihin se on ilman välityksellä kosketuksissa. Pitkään (yli 8 kk) kuorittuna varastoidun tattarin väri alkaa muuttua punertavaksi (myös meidän tattarin). Tämän aiheuttaa itiökasvusto, joka pääsee ilmasta tarttumaan suojattomaan siemeneen ja alkaa kasvaa punertavaa rihmastoa sen pinnassa.
      Tämän takia tattareita neuvotaan huuhtelemaan kylmässä ja kuumassa vedessä ennen käyttöä ja punainen huuhteluvesi heittämään pois. Meidän neuvomme on, että ostaa tattaria, joka on juuri kuorittua, tällöin sen maku ja terveellisyys on parhaimmillaan (niinkuin kaikilla elintarvikkeilla).
      Tuoretta tattaria voi käyttää ilman mitään huuhteluita. Itse en suostuisi syömään mitään sellaista elintarviketta, jota on pitänyt ensin pestä ja huuhtoa moneen kertaan. Säilöntä- eikä peittausaineita ei tattarissa tietääkseni ole käytössä muillakaan valmistajilla, vaikka tuota väriä erheellisesti sellaiseksikin monesti luullaan,

      siementen fagopyriini on tattarin mustissa kuorissa (akanoissa) - jotka siis ovat kovia ja syömäkelvottomia ja ne poistetaan myllyssä. MTT:n sivuilta selviää että fagopyriiniä on eniten tattarin versoissa - eli tattaria ei siis kannata versottaa.

      Tattari vanhenee vuodessa., varsinkin blini jauhot

      Tattaritto

      (tässä liikaa suolaa -tarkista maku)

      3 dl kokonaisia tattaria
      1 dl punaisia linssejä
      2 dl vettä/kassvislientä 2 dl luomu ruokakermaa (tai kookosmaitoa kasvisliemikuutio (ruususuolaa)
      1,5 dl kevätsipulia 1 luomu limen mehu Herbamare yrttisuolaa nokkosta tms . kuivattu sienirouhe !

      Kiehauta vesi kattilassa ja lisää kattilaan kasvisliemikuutio ja hieman ruususuolaa. /jos valmis liemi -ei noita
      Lisää kattilaan tattari sekä linssit, keitä noin 5 minuuttia.
      Lisää kerma ja nokkonen ja jatka kypsennystä hauduttamalla. 3
      . Suikaloi kevätsipuli ohuehkoiksi siivuiksi.
      Näin alkukeväällä kevätsipulia meni tähän määrään kaksi, säiden lämmetessä ja sipulien kasvaessa ei välttämättä tarvitse edes yhtä kokonaista. Oman maun mukaan!
      Lisää sipulisilppu tattari-linssiseokseen sen oltua hautumassa noin 10 minuuttia.
      Kun suurin osa nesteestä on haihtunut, lisää vielä ( yrttisuolaa ) sekä pienen limen mehu.
      Hauduta, kunnes neste on haihtunut ja anna vetäytyä viitisen minuuttia ennen tarjoilua.
      Tarjoile (savulohen) vuohenjuuston,salaatin tms kanssa.
      Julkaistu aiheissa Ajankohtaista, Terveys ja ravinto - See more at:
      http://blogi.hyvinvoinnin.fi/2014/03/21/tattari-vuoden-maatiaiskasvi/#sthash.84at5EV4.dpuf

    • ..........

      Eikös hirssi pidä huuhtoa kuumassa vedessä, jotta siemenen pinnalta lähtisi saponiinia, joka ei ole mitenkään haitallista, mutta ei herkullistakaan. Linnut eivät suostu syömään saponiinisia siemeniä eli se on luonnon suojakeino. Kun on jalostettu lajikkeita, joissa on vähän saponiinia, sadot ovat kadonneet lintujen suihin.

    • voihanvaihtelu

      Ja miksei muka kosteita jyviä pysty jauhamaan yleiskoneessa tai muussakaan laitteessa?

      Huuhdo ne kaltatut jyvät kylmällä runsaalla, läpivirtaavalla vedellä hyvin (aivan kuten kvinoan) siivilässä, valuta vesi pois ja kaada yleiskoneeseen, jauha massaksi ja kaavi taikinaan, sekoita ja valmista leipä.

      Laitteista riippuen käytä yleiskonetta, tehosekoitinta, sauvasekoitinta tai vaikka kahvimyllyä - kyllä ne jyvät hienontuu kunhan määrät eivät ole liian suuria.

      Onks tää taas tätä uusavuttomuutta - hirssi jauhautuu vaikka huhmareessa kuten njuueits originaalit ahrikan mailla tekevät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      43
      2218
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2088
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1950
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      393
      1697
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      945
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      909
    Aihe