Halpaa nautaa grilliin

nimimerkki2

Mikä halpa nauta sopis vähiten huonosti grillattavaksi?

Juhannuksena pitäis jotai palasia grillailla ja ulkopaistia tais viimeks olla. Vähän sitkeentapaista...

Auttasko jos antais marinoitua vaikka pari-kolme päivää?

9

4549

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kylkeä luineen

      Saman tapaista kuin porsaan ribsit, mutta vähän reilummalla lihalla.
      Kauppiaasi saattaa hämmentyä, mutta paina päälle ja sano että nyt asiakas vaatii, kun he itse aina muistavat mainita tuon punaisen sotkun olevan lihoissa asiakkaiden vaatimuksesta. Aito grillikylki kun sattuu olemaan naudasta, eikä siasta. Vaatii toki pitkän ja maltillisen grillauksen,mutta lopputulos maksaa vaivan!

      • kylkeä

        Hallistakin, jossa on muuten kalliimpaa, saa naudan luullista kylkeä n 7 egee kilo. Siitä syö kolme nälkäistä vähillä lisukkeilla ja 4-5 vähemmän nälkäistä enemmillä lisukkeilla (hyvä salaatti, grillivihanneksia, perunoita maun mukaan, valkosipulipatonkia ym). Jos ei ole mahdollisuutta tuntikausia grillailla, niinkuin tuo ihana liha vaatii, voi prossesia nopeuttaa. Edellisenä päivänä pintaan PALJON kuivamausteita (paprikajauhetta, oreganoa, kuminaa valkosipuli- ja sipulijauhetta. pippureita ym kukin makunsa mukaan) ja kylki uuniin, lämpö enintään 175 pari tuntia. Parempi tulee miedommalla lämmöllä ja pidemmällä kypsennysajalla. Folioo pintaan, jos ja kun uhkaa kärventyä. Jäähdyttelyä seuraavaan päivään. Sitten hiiligrilli kuumaksi, sipaisu hyvää, itsetehtyä bbq-soosia pintaan ja grillaus parikymmentä minuuttia, välillä kastikkeella sivellen. samassa ajassa kypsyy hyviä vihanneslisukkeita.

        Enemmän vaivaahan tämä vaatii, kun valmiit marinadimössö grillikamat, mutta toisaalta toi edellisenä päivänä esivalmistelu säästää aikaa sitten varsinaisena juhlapäivänä ja itsekseen ne siellä uunissa kypsyy.

        Muuten, sitkeää lihaa ei pitkä marinointikaan muuta sisäfileen kaltaiseksi, se kun on ihan fysiologinen juttu. Lihas, joka joutuu tekemään enemmän töitä, sisältää enemmän sidekudosta = sitkeä pihvi. Sisäfile kun ei varsinaisesti joudu ammu-vainaan elinaikana tekemään duunia = murea pihvi. Hauduttamalla liha mureutuu. Toisaalta juuri tuo sidekudos antaa lihaan makua, samoin kuin rasva.

        Ihania grillailuhetkiä kaikille.


      • metsien mies

        Marinointi mureuttaa lihaa, mutta parhaan tuloksen saa, kun ostaa kunnolla riippunutta (vähintään 5 viikkoa) vaikka paistia ! Grillikyljen jos keität mausteliemessä 2-3 tuntia ja jäähdytät sitten siinä samassa liemessä. Seuraavana päivänä grilliin ja mausteet päälle, on mureaa, sisältäkin kypsää ja pinnalta rapeaa !
        Noita kaupan valmiiksi marinoituja lihoja ei kannata ostaa. Ovat mukamas halvempia, mutta kun sisältävät hirveästi sitä lisäaineilla höystettyä maustevettä, niin loppupeleissä kalliimpaa on !
        Paras grilliherkku on ehdottomasti hyvän naudan marmoripihvin (ulkofilee) jälkeen on kunnon T-LUUPIHVI ! http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/149839/T-luupihvi ja bbq kastike


      • metsien mies

        siis miten niin aito grillikylki nautaa ? Kyllä Jenkeissä ainakin sikaa grillattiin !


    • herkkugrillimestari

      Ostapa Atrian TakuuMureaa nautaa, on pehmeää! Tosin grillissä possu on myös hyvää, kassler ja grillikylki erityisesti. Possunfile on niin rasvatonta, että pitää kääriä pekoniin.

    • voisit kokeilla..

      ..esim. paahtopaistia, tai jotain sisäpaistia ohueksi nuijjittuna. erittäin kuuma ja nopea grillaus (hyvä nestekaasu tai hiiligrilli) ja sitten vain suola ja pippuri päälle.

      Oikea marinointi (ei vain mausteliemi) kyllä auttaa, mutta ei sekään ihmeitä tee.

      • mango?

        Näin jossain väitteen, että mango sisältäisi entsyymejä, jotka mureuttavat lihaa. Kuinkahan siis kävisi, jos soseuttaisi mangon mukaan marinadiin? Niitä on näkynyt jopa alle 2e/kg.


      • nimimerkki2
        mango? kirjoitti:

        Näin jossain väitteen, että mango sisältäisi entsyymejä, jotka mureuttavat lihaa. Kuinkahan siis kävisi, jos soseuttaisi mangon mukaan marinadiin? Niitä on näkynyt jopa alle 2e/kg.

        Sooda ainakin pehmentää lihan sellaiseksi mitä kiinalaisessa on. En tosin tiiä miten soveltuu grillattavaan lihaan. Taitaa olla enempi sellasten wokattavien viipaleiden juttu.

        En oo koittanu kun kolme kertaa ja yhdellä vahingossa onnistui, mutta muuten ei oo ollu oikein vaikutusta. Ehkä laitan liian varovasti...


      • turhuudenjumala
        mango? kirjoitti:

        Näin jossain väitteen, että mango sisältäisi entsyymejä, jotka mureuttavat lihaa. Kuinkahan siis kävisi, jos soseuttaisi mangon mukaan marinadiin? Niitä on näkynyt jopa alle 2e/kg.

        Bromelaiini on entsyymi, jota on ananaskasveissa, muun muassa ananaksessa. Sen tehtävä kasvissa on proteiinien hydrolysointi[1]. Bromelaiinia alettiin käyttää ravintolisänä 1957, ja sitä on tutkittu hyvin paljon eri maissa. Sitä käytetään ehkäisemään tulehduksia ja edistämään ruoansulatusta.[2] Bromelaiinin eristi 1891 ensimmäisenä venezuelalainen kemisti Vicente Marcano.[3]

        Bromelaiini saadaan kaupalliseen tuotantoon kasvin rungosta, jolloin itse hedelmät voidaan hyödyntää muuten. Bromelaiinia tuotetaan trooppisissa maissa, kuten Taiwanissa ja Thaimaassa.

        Liiallisesti nautittuna bromelaiini voi aiheuttaa sivuvaikutuksia, kuten mahavaivoja, kuukautisvuodon runsastumista ja allergisia reaktioita.

        Bromelaiinia käytetään myös ruokataloudessa lihan pehmentämiseen papaiinin tavoin sen peptidejä hajottavan vaikutuksen vuoksi.

        [muokkaa] Lähteet

        1. ↑ Brenda:Entry of Fruit bromelain (EC-Number 3.4.22.33 ) (englanniksi)
        2. ↑ Marylandin yliopistollinen sairaala (englanniksi)
        3. ↑ "PDVSA article citing Vicente Marcano". (espanjaksi)

        Haettu osoitteesta http://fi.wikipedia.org/wiki/Bromelaiini


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2769
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      18
      2587
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2278
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1871
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      38
      1582
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1555
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1483
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1363
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      28
      1204
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1151
    Aihe