Kaikki maailman tiedeakatemiat varoittavat, että jos hiilidioksidipäästöjä ei lopeteta 2100 mennessä, tuhoudumme ilmastokatastrofiin.
Tieteenvastustajat (ja tietenkin tiedettä ymmärtämättömät ja hiili- ja öljy-yhtiöt) toitottavat lapsellista ja typerää propagandaansa tiedeakatemioita eli tiedettä vastaan, mutta turhaan. Onhan siinä naurussa pitelemistä: vähä-älyiset vastaan tieteen huiput.
Tieteenvastustajat (ja tietenkin tiedettä ymmärtämättömät ja hiili- ja öljy-yhtiöt) toitottavat lapsellista ja typerää propagandaansa tiedeakatemioita eli tiedettä vastaan, mutta turhaan. Onhan siinä naurussa pitelemistä: vähä-älyiset vastaan tieteen huiput.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hiilidioksidihullut ja muut ilmastouskovaiset hihhulit ei taida ymmärtää ilmaston viilenneen koko 2000-luvun? Mitään "ilmastokatastrofeja ei näköpiirissä!!!
Ilmastouskovainen kirjoittaa haltioituneena : "Onhan siinä naurussa pitelemistä: vähä-älyiset vastaan tieteen huiput."
On tosiaan naurussa pitelemistä, senkin ilmastopellet, ha haaaa...
Kuppilakundi lueskelee paikallislehden urheilusivut: siinä tietonsa. Tiedeakatemiat laatineet kymmenettuhannet superjulkaisut tutkimuksista: tieto täsmää. Totta kai kadunmiehellä on sama ihmisarvo, mutta vain tiedeakatemiat tietävät tieteellisen totuuden. Ei kai täällä maallikot yritä esittää jotain ilmastonmuutoksesta?
"Kuppilakundi lueskelee paikallislehden urheilusivut: siinä tietonsa. Tiedeakatemiat laatineet kymmenettuhannet superjulkaisut tutkimuksista: tieto täsmää."
Kirjoituksesi kuvaa hyvin suomalaisten rajatonta auktoriteetti uskoa. Eivät yliopistot ole mitään puolueetonta vyöhykettä vaan professorit on usein nimitetty poliittisin perustein. Poliittiset tarkoitusperät myös määrittelevät sen mihin uhrataan voimavaroja ja nykyään myös sen miten tutkimusten tuloksia tulkitaan.
Kauhutarinat myyvät. Ei kai ole vaikeaa arvata kummalle myönnetään tutkimusrahoitusta: maapallon tuhon estämisen tutkimukseen vaiko vaikkapa vessanpöntön siivouksen tutkimukseen.
joka ennustaa maailman tuhoutuvan. Veikkaanpa että et pysty siihen.