Olen tässä jo pitkään pohdiskellut, että missäköhän mahtaisivat olla Helsingin parhaat alamäet, jotka olisivat tarpeeksi jyrkkiä ja pitkiä, että niissä ehtisi jo saada kunnon vauhdit.
Olen aika v**** väsynyt kokoajan polkemaan ylös ja alas kiemurareittejä, sekä voin sanoa, että sille tunteelle kun näkee kunnon alamäen, ei vedä vertoja mikään.
Tiedän että yksi parhaimmista alamäistä on Heikinlaaksossa, mutta sitä nyt en hirveän usein jaksa ajella, koska se ylöskiipeäminen ottaa pottuun.
Olisin erittäin kiitollinen, jos joku Helsingin hyvin tunteva osaisi neuvoa minulle, että missä olisi paljon juuri sitä alamäkeä, että saisi kunnolla jalkoja lepuutella.
Olen aika v**** väsynyt kokoajan polkemaan ylös ja alas kiemurareittejä, sekä voin sanoa, että sille tunteelle kun näkee kunnon alamäen, ei vedä vertoja mikään.
Tiedän että yksi parhaimmista alamäistä on Heikinlaaksossa, mutta sitä nyt en hirveän usein jaksa ajella, koska se ylöskiipeäminen ottaa pottuun.
Olisin erittäin kiitollinen, jos joku Helsingin hyvin tunteva osaisi neuvoa minulle, että missä olisi paljon juuri sitä alamäkeä, että saisi kunnolla jalkoja lepuutella.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Siltasaaressa on ainaki yks hyvä reitti, aluks sellanen pieni mutta jyrkkä, ja sit simmonen vähäsen pidempi mutta sitäkin jyrkempi.
Jätemäkeä
Alamäki alkaa Ensi Linjalta alas ympyrätalolle.
Jooo kiitti!! Malminkartanon Jättäriä on kans pienenä tullut alas pyöräiltyä, ja siellähän on kai tehty nykyään ihan sinne mäelle siis jotain hyppyreitäkin maastopyöräajoa varten tai jos jollain enduropyöril haluu ajaa..
Jorviin päin, siellä ompi ihan ok alamäki tai vastapäivään ylämäki.
Tuli vielä mieleen jos jaksaa keskustasta Heikinlaaksoon polkea, siitä lähtee Kehä III viertä kevyenliikenteenväylä länteen ja pitkähkö alamäki ala-Tikkurilaan.
Ei siltasaaressa yhtään mäkeä ole
muutama pikku nyppylä ehkä ja ainut minkä tiedän on 5-linjan mäki ympyrä talolle mut 5:den eri poikki kadun takia se on extreme mäki
tai
5-linja alas hiili voimalaa päin pituus n1,4km tie loppuu pannu kakku puistikoon
kerran oli kiire pankkiin ruuhka aikaan menin koko mäen jaruttamatta se oli eka ja vika kerta vaikka selvisin naarmutta toista kertaa en uskalla mennä
En kyllä tiedä mitä mäkeä tarkotat Heikinlaaksossa. Aika vaisua.
Ja niin, jos haluu alamäkeen mutta ylämäkeen polkeminen v*tuttaa niin kantsis vaihtaa penkkiurheiluun tai muuhun löysäluiden lajiin.
Hertsigaan liikuntapuiston hyppäreiden laskeutumismäkiin vaan ettei tarvi täällä kitistä mäkien kiipeemisistä. Tai jos ajelet pyörätieto viikistä kohti hertsigaa löydät yhden helsingin pisimmistä poljettavista ylämäistä.
Jos mennään vähän syrjemmälle, niin löytyy hyviä mäkiä, nimittäin Solvallan tie Nuuksiossa. Siellä on pidetty usein pyöräkisoja ja se maasto on raskaimmasta päästä. Alamäkinopeudet nousevat yli seitsemänkympin polkematta.
Tää on totta, tuolta löytyy tajutonta mäkeä. Itellä pohjat 67,5kmh Nuuksion perukoilta takaspäin tullessa, olis mennyt kovempaa mut kun ei uskaltanut polkee yhtään lisää vauhtia. Varmaan kera rohkeuden sais Bianchin ruoskittua yli 80kmh lentoon...
ehkäpä paloheinä...
Nyt kun Helsinki on laajentunut itään, sieltä pikkuteiltä löytyy vähän isompia mäkiä kuin tästä KehäI:n sisäpuolelta.
Mutta sielläkään ei ole sellaisia loputtomiin jatkuvia alamäkiä. Se vaan kuuluu pyöräilyyn, että välillä mennään ylöspäin ja välillä sitten alaspäin. Mutta jos pyöräilyä alkaa harrastaa ihan ajaakseen, muutamia paikkoja löytyy. Heikinlaaksolla saatoit tarkoittaa KehäIII:n mäkeä Ikealta Tikkurilan suuntaan. On aika makea.
Parhaat mäet löytyvät Solvallantieltä Espoosta. Yksi aika hyvä suunta on Vihdintie, siellä KehäIII:n ja Lahnuksen välissä ja sitten oikein helmi juuri ennen Rinnekodin tienhaaraa. Rinnekodilta suorin reitti kohti Klaukkalan keskustaa on myös mukava. Vanhalla Tuusulantiellä on myös ihan hyvin laskemiseen sopivat mäet, taas siellä KehäIII-Hyrylä -välillä. Sen suunnan paras paikka on Hyrylästä Palojoelle päin ihan vain muutama kilometri.
Velvoite ajaa tilanteisiin sopivaa nopeutta on aina ja kaikilla yleisillä teillä voimassa.