Ovat liittäneet suopursun alppiruusujen Rhododendron-sukuun. Tossa kuvataulu, muistuttaako se muka atsaleaa?
http://img246.imageshack.us/img246/503/alppiruusut.gif
Niinpä, ei yhtään. Täten annan päätöksen: Suopursun tieteelliseksi nimeksi palautettakoon Ledum palustre!
http://img246.imageshack.us/img246/503/alppiruusut.gif
Niinpä, ei yhtään. Täten annan päätöksen: Suopursun tieteelliseksi nimeksi palautettakoon Ledum palustre!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Oletko botanisti? Et. OK, et siis ehkä ymmärrä mitkä morfologiset tekijät pitää ottaa huomioon, että voidaan luokitella kasveja samaan tai eri sukuun. Geneettisistä yhtenäväisyyksistä puhumattakaan.
Tietenkin kaikki tällaiset nimijutut ovat aina sopimusasioita - kuinka hienoja jakoja halutaan tehdä - pitäisikö tehdä alaheimo, johon ryhmittää sukuja vai kasata vaan kaikki samaan sukuun.
Minusta suopursun ja alppiruusujen laittaminen saman suvun alle on ihan perusteltua. Paljon kaukaisempaakin sukua olevia kasveja (hyönteisistä ja vaikka mikrobeista nyt puhumattakaan) laitetaan samaan sukuun, miksei sitten noita?
Tiedätkö, että olenko botanisti? Et.
Annoin jo päätöksen, että suopursu pidetään Ledum-suvussa. Sinäkin noudatat tästä lähtien siis sitä. Asiasta ei enää keskustella!
mahtava alppiruusukasvusto ja pihan toiselta laidalta alkaa
pieni suo jossa suopursuja.
Olin jo ennen tätä tiedemiesten uudelleenmäärittelyäkin
kiinnittänyt huomiota kasvin lehtien ja varsiston
ilmeiseen samankaltaisuuteen joten ei mikään yllätys ollut.
Kuinka kännissä sä siellä suopursujes keskellä olet ryöminyt, kun näet ne jo alppiruusuina?
"Saat multa pursun, se rentun rodo on, sen poimin tuolta rimmen rannalta..."
että minun humalatilani aste vaikuttaisi
jotenkin jonkun kasvin geeneihin.
Ihan on mullistava ajatus toisaalta...
koeta saada Nobel.