Mitenkä saisi vatsakummun pois, ettei sivusta katsottuna siinä ole hirveää makkaraa?? Olen treenannut vatsalihaksia päivittäin, mutta ei se oikein riitä. En pääse salille, koska minulla ei ole tällä hetkellä autoa. Mitä kotitreenejä voisi kokeilla?
Toinen ongelmani on makkarat jaloissa. Kuinka voisin treenata nivusten alhaalla olevia makkaroita. Inhottaa aina kun käy uimassa kun näkee jalkojen makkarat. En tiedä oikein millä treenillä ne saisi pois?
Vielä että minkälainen ruokavalio oisi viikon aikana hyvä?
Toinen ongelmani on makkarat jaloissa. Kuinka voisin treenata nivusten alhaalla olevia makkaroita. Inhottaa aina kun käy uimassa kun näkee jalkojen makkarat. En tiedä oikein millä treenillä ne saisi pois?
Vielä että minkälainen ruokavalio oisi viikon aikana hyvä?
Vastaukset 1
Vanhimmat
"Mitenkä saisi vatsakummun pois, ettei sivusta katsottuna siinä ole hirveää makkaraa?? Olen treenannut vatsalihaksia päivittäin, mutta ei se oikein riitä."
Olet oikeassa. Vatsalihasten tekemisellä ei ole mitään tekemistä rasvanpolton kanssa. Paikallista rasvanpolttoa ei ole olemassakaan. Kulutat enemmän kuin syöt=rasva palaa. Kulutusta nostat liikkumalla.
"En pääse salille, koska minulla ei ole tällä hetkellä autoa."
Pyörällä, julkisilla? Jos matkaa on paljon, niin sitten ei voi mitään.
"Toinen ongelmani on makkarat jaloissa. Kuinka voisin treenata nivusten alhaalla olevia makkaroita. Inhottaa aina kun käy uimassa kun näkee jalkojen makkarat. En tiedä oikein millä treenillä ne saisi pois?"
Sama ongelma. Vähentämällä kaloreita ja liikkumalla enemmän läskit lähtevät joka paikasta. Tietystä paikasta tekemällä jotain liikettä et saa rasvaa pois. Sinulle voisi suositella kuntopyörän tai crosstrainerin ostoa kotiin. Sillä voisi vetää aamulla/illalla aerobista vaikka ulkona sataisi. Toinen millä rasva lähtee ihan varmasti on halpa harrastus. Käyt ostamassa juoksukengät sekä lenkkivarusteet ja mp3 soittimen ja ehkä sykemittarin. Sitten aloitat kävelemällä ja pikku hiljaa lisäät juoksua. Saat kyllä aloittelijan juoksuohjelman netistä helposti. Pian jaksat juosta 5km ja sitten 10km yms. ja rasva palaa. :) Välillä pyöräilyä, uimassa voit käydä eri aikaan jolloin ei ole ihmisiä yms. Eri sykkeisiä treenejä. Kävelet metsässä missä on nousuja ja pahoja paikkoja syke nousee kaloreita palaa. Mielikuvitusta peliin. Kaikenlainen liikunta kuluttaa kaloreita ja täten polttaa rasvaa jos kulutat enemmän kuin syöt. Karkeasti suositellaan 120-130 sykettä rasvanpolttoon. Toki juostessa se on korkeampi. Aloita nyt vaikka 4xvkossa ja lisää muutenkin aktiivisuutta. Kaikki arkiaskareet teet kävellen yms. Liikunta määriä voi nostaa aina kuuteen kertaan viikossa, yksi lepopäivä aina. Muista venytellä! Alussa iisimmin ja sitten nostat tehoja ja treenikertoja ettei heti ala v*tuttamaan. :)
"Vielä että minkälainen ruokavalio oisi viikon aikana hyvä?"
Lue nämä linkit tarkasti läpi. Lyhyesti sanottuna reilusti proteiinia(kana,kala, vähärasvainen liha, maustamaton maitorahka, raejuusto..), sopivasti hyviä rasvoja (kylmäpuristettu oliiviöljy, Omega3, kala yms..) pitkin päivää molempia, hitaita hiilareita aamulla ja treenin ympärillä(tumma/täysjyvä riisi, kaurapuuro yms), monivitamiini, vahva c-vitamiini, Omega3 kalaöljy tabuja. Ei sokeria, ei valkosia hiilareita leipiä tms. Paljon vettä ja tarpeeksi unta. Ruoat pieninä annoksina n.3h välein.
http://fast.emedia.fi/index.php?mid=502&a=show&id=169
http://fast.emedia.fi/index.php?mid=502&a=show&id=165
http://fast.emedia.fi/index.php?mid=502&a=show&id=290