Aika

määritelmänä

Jos kaikki maailmankaikkeuden atomit,neutronit ym. mitä niitä onkaan pysähtyisi määräämättömäksi ajaksi ja sitten taas jatkaisivat liikettään, niin tätähän ei huomattaisi mitenkään.

Eli onko aika liikettä? kaiken liikettä? siksi aika menee vain "eteenpäin" koska on täysin mahdotonta saada kaikki samaan "asentoon" jossa ne oli tiettynä hetkenä. Jos mikään ei liiku, ei aikakaan kulu?

11

651

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan oikein

      ajatuksesta kiinni.
      Saman asian tiedemiehet sanovat kun
      toteavat että ajan suunta on entropian suunta.

    • ppilleri

      "Jos kaikki pysähtylsija käynnystyisi uudelleenniin
      tätähän ei huomattaisi ollenkaan"

      Olettaisimpa että jos elektronit yms loppettaisivat
      kiertämästä rataansa, eli pysähtyisivät.
      Niin materia muuttuisi antimateriaksi
      Tuntemamme tila jossa elektroneilla yms on tietty järjestys
      modostaa tuntemamme materian

      Kun tämä järjestys kumoutuu ,seuraaúksena on
      hallitsematon kaaos. uuudelleen käynnistyminen
      edellyttää alkuräjähdystä.
      Räjähdyksen jälkeinen järjestys tuskin on sama
      kuin ennen pysähtymistä.

      Näin minä ainakin oletan, ja jokainenhan voi
      olettaa omalla tahollaan mitä haluaa
      Olise sitten tieteellisesti perusteltua tai ei
      Tiedeja totuus eivät ole sama asia

      • sdfghjkjhgfdssdfghjk

        "Kun tämä järjestys kumoutuu ,seuraaúksena on
        hallitsematon kaaos. uuudelleen käynnistyminen
        edellyttää alkuräjähdystä.
        Räjähdyksen jälkeinen järjestys tuskin on sama
        kuin ennen pysähtymistä."

        Juuri noin tapahtuu, kun materia pullahtaa mustan aukon kautta uuteen kupla universumiin.


    • Aika on puhtaasti inhimillinen keksintö, sitä ei todellisuudessa ole olemassa.

      • Hyvä että on hauskaa

        Siitä se aika alkoi, että jotakin tapahtui.


      • ...

        Niin mäkin ajattelen. Jos mikään ei liiku (siis yksikään elektroni tms.) on "aika pysähtynyt". Ei ole mitään aikaa, on vain liikettä.


      • asdfghjkjhgfdfghj

        Että muilla eläimillä tai olioilla ei aika kuluisi ilman ihmistä?


      • Filomonoliitti

        Aika on ihmisen keksimä käsite, jolla saadaan ajankulu mitattua.
        Aikaa ei todellisuudessa ole, vaan ainoastaa on ajaton tila, jossa tapahtuu liike ja liikkeestä johtuvat tapahtumat. Jos liike muuttuu päinvastaiseen suuntaan, niin myös tapahtumat kulkevat takautuvassa muodossa eli ihmisen aikakäsityksen mukaan mennään ajassa taaksepäin.
        Avaruudessa on ainoastaa etäisyyksiä, ei valovuosia. Valovuosi on ihmisen keksimä määrite avaruudessa oleville suunnattomille etäisyyksille.
        Aika on sama ja tulee olemaan sama. Vain liike muuttuu ja hidastuu.
        Lopulta ei ole enää liikettä... aika pysyy samana, mutta ihminen muuttaa ajankulua havaitessaan liikkeen hidastuvan.


    • ladezkik

      Jos olen ymmärtänyt oikein, mitä lähempänä valonnopeutta esim. ihminen kulkee, sitä nopeammin hän liikkuu eteenpäin ajassa. Tämä tarkoittaa että tämän ihmisen näkökulmasta aika kiihtyy hänen ympärillään ja asiat tapahtuvat nopeammin, kun taas ulkopuolisen silmin näyttäisi siltä, että tämä henkilö liikkuisi hitaammiin ajassa.
      Jos tämä henkilö ei liikkuisi ollenkaan, aika hänen ympärillään hidastuisi ja pysähtyisi kaiketi yksittäiseen hetkeen, jolloin hänen näkökulmastaan mitään ei tapahtuisi, vaikka hän silti kokisi elävänsä normaalilla vauhdilla. Tämä tarkoittaisi että ulkopuolisen silmin tämä henkilö katosi, sillä hän ehti vanhentua, kuolla ja hänen ruumiinsa hajosi äärettömän pienessä hetkessä.

      Eli jos hiukkaset pysähtyisivät, ne juuttuisivat yksittäiseen hetkeen ikuisiksi ajoiksi ja ehtisivät tuhoutua. Meille tämä näyttäisi siltä, että ne vain katoaisivat.

      Tämä "pysähtyminen" olisi kuitenkin melko hankala saavuttaa, koska kappaleen nopeutta ei voi verrata mihinkään joka on paikallaan, sillä mitään paikallaan olevaa ei voisi olla olemassa.

      Liikaa hommaa omalle pikku mielelleni tämmösessä :D

      • Te ootte pölvästejä! ON SAATANA OLEMASSA KAKSI AIKAA KUTEN OLEN 10.000 KERTAA SANONUT. Luonnon aika ja ihmisen aika. Luonnon aika menee koko ajan eteenpäin, siis helvetti koko ajan eteenpäin! Vaikka esitettäs kaikki patsasta, nii aika menis silti eteenpäin! Ihmisen aika on se aika johon tapahtumamme sovittautuvat.


    • bumbleman

      Aika on tapahtumien välinen ''etäisyys''. Jos ei ole aikaa, ei ole avaruutta, koska ne on ''sidottu'' kiinni. Aikaa ei siis voi pysäyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      110
      10732
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      168
      9002
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6137
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      44
      5302
    5. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      107
      5195
    6. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      74
      4439
    7. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      68
      4306
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      90
      4138
    9. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3761
    10. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      21
      3698
    Aihe