Aika

määritelmänä

Jos kaikki maailmankaikkeuden atomit,neutronit ym. mitä niitä onkaan pysähtyisi määräämättömäksi ajaksi ja sitten taas jatkaisivat liikettään, niin tätähän ei huomattaisi mitenkään.

Eli onko aika liikettä? kaiken liikettä? siksi aika menee vain "eteenpäin" koska on täysin mahdotonta saada kaikki samaan "asentoon" jossa ne oli tiettynä hetkenä. Jos mikään ei liiku, ei aikakaan kulu?

11

679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan oikein

      ajatuksesta kiinni.
      Saman asian tiedemiehet sanovat kun
      toteavat että ajan suunta on entropian suunta.

    • ppilleri

      "Jos kaikki pysähtylsija käynnystyisi uudelleenniin
      tätähän ei huomattaisi ollenkaan"

      Olettaisimpa että jos elektronit yms loppettaisivat
      kiertämästä rataansa, eli pysähtyisivät.
      Niin materia muuttuisi antimateriaksi
      Tuntemamme tila jossa elektroneilla yms on tietty järjestys
      modostaa tuntemamme materian

      Kun tämä järjestys kumoutuu ,seuraaúksena on
      hallitsematon kaaos. uuudelleen käynnistyminen
      edellyttää alkuräjähdystä.
      Räjähdyksen jälkeinen järjestys tuskin on sama
      kuin ennen pysähtymistä.

      Näin minä ainakin oletan, ja jokainenhan voi
      olettaa omalla tahollaan mitä haluaa
      Olise sitten tieteellisesti perusteltua tai ei
      Tiedeja totuus eivät ole sama asia

      • sdfghjkjhgfdssdfghjk

        "Kun tämä järjestys kumoutuu ,seuraaúksena on
        hallitsematon kaaos. uuudelleen käynnistyminen
        edellyttää alkuräjähdystä.
        Räjähdyksen jälkeinen järjestys tuskin on sama
        kuin ennen pysähtymistä."

        Juuri noin tapahtuu, kun materia pullahtaa mustan aukon kautta uuteen kupla universumiin.


    • Aika on puhtaasti inhimillinen keksintö, sitä ei todellisuudessa ole olemassa.

      • Hyvä että on hauskaa

        Siitä se aika alkoi, että jotakin tapahtui.


      • ...

        Niin mäkin ajattelen. Jos mikään ei liiku (siis yksikään elektroni tms.) on "aika pysähtynyt". Ei ole mitään aikaa, on vain liikettä.


      • asdfghjkjhgfdfghj

        Että muilla eläimillä tai olioilla ei aika kuluisi ilman ihmistä?


      • Filomonoliitti

        Aika on ihmisen keksimä käsite, jolla saadaan ajankulu mitattua.
        Aikaa ei todellisuudessa ole, vaan ainoastaa on ajaton tila, jossa tapahtuu liike ja liikkeestä johtuvat tapahtumat. Jos liike muuttuu päinvastaiseen suuntaan, niin myös tapahtumat kulkevat takautuvassa muodossa eli ihmisen aikakäsityksen mukaan mennään ajassa taaksepäin.
        Avaruudessa on ainoastaa etäisyyksiä, ei valovuosia. Valovuosi on ihmisen keksimä määrite avaruudessa oleville suunnattomille etäisyyksille.
        Aika on sama ja tulee olemaan sama. Vain liike muuttuu ja hidastuu.
        Lopulta ei ole enää liikettä... aika pysyy samana, mutta ihminen muuttaa ajankulua havaitessaan liikkeen hidastuvan.


    • ladezkik

      Jos olen ymmärtänyt oikein, mitä lähempänä valonnopeutta esim. ihminen kulkee, sitä nopeammin hän liikkuu eteenpäin ajassa. Tämä tarkoittaa että tämän ihmisen näkökulmasta aika kiihtyy hänen ympärillään ja asiat tapahtuvat nopeammin, kun taas ulkopuolisen silmin näyttäisi siltä, että tämä henkilö liikkuisi hitaammiin ajassa.
      Jos tämä henkilö ei liikkuisi ollenkaan, aika hänen ympärillään hidastuisi ja pysähtyisi kaiketi yksittäiseen hetkeen, jolloin hänen näkökulmastaan mitään ei tapahtuisi, vaikka hän silti kokisi elävänsä normaalilla vauhdilla. Tämä tarkoittaisi että ulkopuolisen silmin tämä henkilö katosi, sillä hän ehti vanhentua, kuolla ja hänen ruumiinsa hajosi äärettömän pienessä hetkessä.

      Eli jos hiukkaset pysähtyisivät, ne juuttuisivat yksittäiseen hetkeen ikuisiksi ajoiksi ja ehtisivät tuhoutua. Meille tämä näyttäisi siltä, että ne vain katoaisivat.

      Tämä "pysähtyminen" olisi kuitenkin melko hankala saavuttaa, koska kappaleen nopeutta ei voi verrata mihinkään joka on paikallaan, sillä mitään paikallaan olevaa ei voisi olla olemassa.

      Liikaa hommaa omalle pikku mielelleni tämmösessä :D

      • Te ootte pölvästejä! ON SAATANA OLEMASSA KAKSI AIKAA KUTEN OLEN 10.000 KERTAA SANONUT. Luonnon aika ja ihmisen aika. Luonnon aika menee koko ajan eteenpäin, siis helvetti koko ajan eteenpäin! Vaikka esitettäs kaikki patsasta, nii aika menis silti eteenpäin! Ihmisen aika on se aika johon tapahtumamme sovittautuvat.


    • bumbleman

      Aika on tapahtumien välinen ''etäisyys''. Jos ei ole aikaa, ei ole avaruutta, koska ne on ''sidottu'' kiinni. Aikaa ei siis voi pysäyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      179
      1766
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      987
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      94
      874
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      693
    5. 52
      674
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      578
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      166
      531
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    9. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      25
      497
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      193
      466
    Aihe