Kyse on siitä, miksi toinen henkilö menettää omassa ajatuksissamme kyvyn ratkaista omia ja vain omaan elämään liittyviä kysymyksiä.
Otetaan esimerkki. Näillä nettipalstoilla käydään uskonsotia, jossa asianomainen arvostelee jotakin uskontoa, suuntaa tai lahkoa. En ymmärrä asian loogisuutta, koska kysehän on todella siitä, että arvostelija on itse omaksunut sen mitä arvostelee. Hän, samalla kun syyttää todellisuudessa itseään, unohtaa myös sen, että jokainen meistä "käyttää" uskontoa vain oman elämänsä "hallintaan".
Miten on mahdollista, että Oppi nousee yksilöiden yli kuin se olisi elävä ilman jokaisen omakohtaista suhdetta siihen. Miksi sananjulistaja ei ymmärrä, että kuulija osaa ja joutuu todella itse ajattelemaan asiaa ja soveltamaan sitä itseensä?
Toinen esimerkki löytyy esimerkiksi työvoimatoimistoista. Kyse on jälleen siitä, miksi asianomaisen henkilökohtainen intressi, joka on asialle oleellinen, sivuutetaan. Useat virkailijat eivät ymmärrä, että asiakas hakee itselleen työtä ja joutuu todella kohtaamaan sekä työtehtävät että muut työntekijät vain ja ainoastaan itse. Miksi työvoimavirkailija ei ymmärrä että asiakas on omalla asiallaan? Hän ei ole se mitä hänestä on kirjoitettu.
Kolmas esimerkki löytyy erilaisten valojen vannomisen merkityksestä. Jos vannotaan, niin vannomisen täytyy lähteä vannojan omasta vilpittömästä tahdosta. Jos vannominen tapahtuu pakottamalla tai velvollisuudesta, niin kyse ei ole aidosta asiasta. Mikä on saa vannottajan vaatimaan toista henkilöä toimimaan oman epämääräisen tahtonsa mukaan? Eikö vannomatta olisi paras ja niin, että toiminta lähtee jälleen toimijan omasta tahdosta ilman lupauksia. Eihän mikään tilannekaan tule ennustetun kaltaisena.
Onko näissä esimerkeissä kyse jostakin ihmiselle kuuluvasta hallitsemisen tarpeesta, vanhemman roolin matkimisesta, henkisestä laiskuudesta tai sosiaalisen älyn puutteesta? Miksi meille kehittyy sosiaalisia rakenteita jotka sivuuttavat yksilön noudattamaan traditioita jonkun roolinimen alla?
En ole puuseppä, sairaanhoitaja tai merkonomi. Ne ovat käymieni oppilaitokseni opintolinjojeni nimiä eikä vedettävään rekeeni laitettuja kiviä.
Minä ja muut
mielikuvissani
1
1001
Vastaukset
- ja roolit
Yhteiskunta rakentuu rooleista ja ylläpitää itseään roolien välityksellä. Ihmiset roolien takana vain vaihtuvat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13810722
- 525140
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452353Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1082170- 292053
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131661Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411482Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291164Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v341123Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk551024