Onko Baikal?

Mantereiden saumaan syntynyt rotkojärvi? Sen muoto ja syvyyden perusteella voisi näin päätellä.

Sama kysymys Victoriajärven suhteen?

Nythän esim. Islantia jakaa Euroopan ja Pohjois-Amerikan mannerlaatat.

5

658

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bergsman

      Se on järvi maailman syvimmässä hautavajoamassa,

      "Victoriajärven suhteen" Se lasketaan kuuluvaksi Itä-afrikan
      hautavajoama alueeseen vaikka se sijaitseekin "harjanteella (Horst) vajoamien välissä. Eikä ole oikein syvä.
      Samalla alueella on esim Tanganjikajärvi joka on yksi maailman syvimpiä

      • capt.cöpenick*

        Kiitän vastauksesta.


      • Aeid

        Baikal ei sijaitse mannerlaattojen saumalla. Se on 'revennyt' samassa yhteydessä kuin Himalaja on noussut, eli Intian ja Euraasian laatan törmäyksen aiheuttama puristus on saanut aikaan jo olemassaolevan heikkousvyöhykkeen, raon tms. laajenemisen.


      • "minä##
        Aeid kirjoitti:

        Baikal ei sijaitse mannerlaattojen saumalla. Se on 'revennyt' samassa yhteydessä kuin Himalaja on noussut, eli Intian ja Euraasian laatan törmäyksen aiheuttama puristus on saanut aikaan jo olemassaolevan heikkousvyöhykkeen, raon tms. laajenemisen.

        "Lake Baikal was formed as an ancient rift valley"
        Wikipediasta


      • Aeid
        "minä## kirjoitti:

        "Lake Baikal was formed as an ancient rift valley"
        Wikipediasta

        Ilmaisin kai itseäni jotenkin epäselvästi. Baikal kyllä on ns. repeämälaakso, joksi tuon rift valleyn suomentaisin, mutta se ei nykytiedon mukaan sijaitse mannerlaattojen saumalla, vaan sen repeäminen liittyy eteläisempien laattojen törmäykseen kuten selitin (törmäyksen aiheuttamaan jännitystilaan suurella alueella Euraasian laattaa & jännitystilan ajoittaiseen purkautumiseen -> repeäminen).

        Olen kyllä kuullut esitettävän että ns. Amurin laatta olisi itsenäinen laattansa (ja Baikal sijaitsisi sen ja Euraasian laatan rajalla) mutta käsittääkseni tästä ei ole vielä tarpeeksi todisteita. Mikäli tälläinen laatta olisi olemassa, niin sen liike liittyisi juurikin tuohon mainitsemaani Euraasian ja Indo-Australian laatan törmäykseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      101
      1233
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      91
      850
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      774
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe