Geotieteet

vierzehn Jahre alt

Hei!

Ensinnäkin tiedän, että tämän kaltaisia keskusteluja on varmaankin aloitettu, mutta ajattelin silti aloittaa nyt uuden, koskien luonnollisesti geotieteitä, kuten otsikossa lukee.

Niin, "geotiede" terminähän tarkoittaa "maan läheisiä tieteitä", näin lyhyesti selitettynä siis. Ja haluaisin oppia niistä paljon lisää, varsinkin petrologian ja mineralogian osalta.

Tässä vaiheessa ottakaa huomioon ikäni, jonka saatte selville suomentamalla saksankielisen nimimerkkini!

Niin, olen tosiaan yrittänyt käyttää melko montaa lähdettä apunani, ja saanutkin pientä "pinta tietoa" selville näistä tieteistä, mutta kuitenkin haluan tietää enemmän.

Siispä, jos olet opiskelija, valmistunut, tai muuten vain halukas auttaja, pyytäisinkin Sinua kirjoittamaan vastauksena minulle opiskelustasi, kirjallisuudesta alaan liittyen ja/tai hyvistä linkeistä. (Eli ylipäätään kaikesta, mistä voisi olla minulle apuna tulevaisuudessa opiskellessani tai vain itsenäisessä tietojen hankinnassa).

Nöyrimmät kiitokseni kaikille auttajilleni näin etukäteen!

Terv. "Nuori petrologian ja mineralogian tutkijan alku"

3

1078

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bergsman

      Portrait of a Planet
      Earth: An Introduction to Physical Geology
      Kaksi hyvää kirjaa englanniksi
      Jos Ruotsinkieli sujuu niin, Loberg
      Geologi - material, processer och Sveriges berggrund
      on myös hyvä.
      Samate Tukholman yliopistossa on useita nettikursseja geologiasta,
      http://www.geo.su.se/distans-kurser/tellus-1

      • vierzehn Jahre alt

        Hei,

        kiitoksia vaivan näöstäsi, varsinkin linkistä, perehdyn siihen paremmin vielä myöhemmin. Ja jos jaksat vielä, voisitko yrittää löytää vielä myös suomenkielisiä lähteitä, MUTTA tämäkin jo riittää. Ja voihan olla, että näin hyviä lähteitä ei välttämättä ole edes suomeksi, mutta vielä kerran: P A L J O N K I I T O K S I A ! ! !


    • Aeid

      Ao. linkistä löytyy eräs suomenkielinen perusteos Suomen kallioperästä, luku 2 on hyvä johdanto geologiaan.

      http://www.geologinenseura.fi/suomenkalliopera/

      Englanniksi löytyy paljon kattavampia perusteoksia. Esimerkkinä vaikkapa Grotzinger, Jordan, Press, ja Siever: 'Understanding Earth'. Helsingin yliopiston geologian laitoksella sama kirja on kandidaattitentin aineistona.

      Yliopistojen kurssimateriaaleja en suosittelisi vielä jos alaan on vasta tutustumassa, ne tuppaavat olemaan enemmänkin muistiinpanotyylisiä tekstejä. Tuossa on yksi hyvä alkuvaiheen peruskurssi, eli mineralogian perusteet:

      http://cc.oulu.fi/~geolwww/dokumentit/mineral1laserprint.pdf

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      217
      4198
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      69
      2695
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      393
      2401
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2333
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      33
      1572
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      532
      1350
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      95
      1316
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      57
      1310
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      76
      1281
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1186
    Aihe