Geotieteet

vierzehn Jahre alt

Hei!

Ensinnäkin tiedän, että tämän kaltaisia keskusteluja on varmaankin aloitettu, mutta ajattelin silti aloittaa nyt uuden, koskien luonnollisesti geotieteitä, kuten otsikossa lukee.

Niin, "geotiede" terminähän tarkoittaa "maan läheisiä tieteitä", näin lyhyesti selitettynä siis. Ja haluaisin oppia niistä paljon lisää, varsinkin petrologian ja mineralogian osalta.

Tässä vaiheessa ottakaa huomioon ikäni, jonka saatte selville suomentamalla saksankielisen nimimerkkini!

Niin, olen tosiaan yrittänyt käyttää melko montaa lähdettä apunani, ja saanutkin pientä "pinta tietoa" selville näistä tieteistä, mutta kuitenkin haluan tietää enemmän.

Siispä, jos olet opiskelija, valmistunut, tai muuten vain halukas auttaja, pyytäisinkin Sinua kirjoittamaan vastauksena minulle opiskelustasi, kirjallisuudesta alaan liittyen ja/tai hyvistä linkeistä. (Eli ylipäätään kaikesta, mistä voisi olla minulle apuna tulevaisuudessa opiskellessani tai vain itsenäisessä tietojen hankinnassa).

Nöyrimmät kiitokseni kaikille auttajilleni näin etukäteen!

Terv. "Nuori petrologian ja mineralogian tutkijan alku"

3

1250

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bergsman

      Portrait of a Planet
      Earth: An Introduction to Physical Geology
      Kaksi hyvää kirjaa englanniksi
      Jos Ruotsinkieli sujuu niin, Loberg
      Geologi - material, processer och Sveriges berggrund
      on myös hyvä.
      Samate Tukholman yliopistossa on useita nettikursseja geologiasta,
      http://www.geo.su.se/distans-kurser/tellus-1

      • vierzehn Jahre alt

        Hei,

        kiitoksia vaivan näöstäsi, varsinkin linkistä, perehdyn siihen paremmin vielä myöhemmin. Ja jos jaksat vielä, voisitko yrittää löytää vielä myös suomenkielisiä lähteitä, MUTTA tämäkin jo riittää. Ja voihan olla, että näin hyviä lähteitä ei välttämättä ole edes suomeksi, mutta vielä kerran: P A L J O N K I I T O K S I A ! ! !


    • Aeid

      Ao. linkistä löytyy eräs suomenkielinen perusteos Suomen kallioperästä, luku 2 on hyvä johdanto geologiaan.

      http://www.geologinenseura.fi/suomenkalliopera/

      Englanniksi löytyy paljon kattavampia perusteoksia. Esimerkkinä vaikkapa Grotzinger, Jordan, Press, ja Siever: 'Understanding Earth'. Helsingin yliopiston geologian laitoksella sama kirja on kandidaattitentin aineistona.

      Yliopistojen kurssimateriaaleja en suosittelisi vielä jos alaan on vasta tutustumassa, ne tuppaavat olemaan enemmänkin muistiinpanotyylisiä tekstejä. Tuossa on yksi hyvä alkuvaiheen peruskurssi, eli mineralogian perusteet:

      http://cc.oulu.fi/~geolwww/dokumentit/mineral1laserprint.pdf

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      101
      1233
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      91
      850
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      774
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe